Тол таксите може да стигнат до 95 стотинки на километър

0
Тези, които най-много рушат пътищата и най-много замърсяват въздуха, ще плащат най-много
Тези, които най-много рушат пътищата и най-много замърсяват въздуха, ще плащат най-много

Пазарлъците за тол таксите за автомобилите над 3.5 тона започнаха четири и половина месеца преди въвеждането им на 16 август.

Те тръгват с оферта от 10 800 км платени пътища и тарифи според категорията, екологичността на автомобилите и класа път. Най-ниската от близо 5 ст./км е за автобусите EURO VI, а най-високата – близо 95 ст./км е за камиони над 12 тона с четири и повече оси EURO І и EURO ІI, които се движат по магистрали и първи клас пътища. Предложението е на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

Това е най-консервативният от четирите предложени варианта от консултанта по въвеждането на тол системата - Световната банка, каза министърът на регионалното развитие Петя Аврамова. Тоест това са възможно най-ниските такси, от които тръгват преговорите между бизнеса и правителството.

Очакваните приходи при тези такси възлизат на над 1.16 млрд. лв. годишно.

От тях 8 на сто или близо 93 млн. лв. ще отива за издръжката новата армия от около 1000 души, които работят в Националното тол управление. Други 7 на сто или около 81 млн. лв. ще отиват в националния доставчик на услугата за електронно събиране на пътни такси. Към момента това е монополистът "Интелигентни Трафик Системи" (ИТС) собственост на Станислава Арнаудова (80%) и Теодора Михайлова (20%). Те вече получават и 7 на сто от събраните приходи от винетки, които за миналата година възлизат на около 350 млн. лв. Това означава, че според прогнозните данни общо от винетки и тол такси приходите на ИТС ще възлизат годишно на около 105 млн. лв.

Очаквано, въпреки тези "консервативни такси", превозвачите не са останали доволни. Това е станало ясно по време на срещата с ръководството на МРРБ. Към момента няма официална позиция от тяхна страна.

Петя Аврамова определи разговора с тях като "по-скоро емоционален, отколкото прагматичен". Даде да се разбере, че правителството е готово на отстъпки.

"Няма да се превърнем в убийците на транспортния бранш", каза зам.-министърът на регионалното развитие Николай Нанков, според когото на превозвачите им се е струпало много в последно време, заради пакета "Макрон". Разглеждането му все още е в дневния ред на отиващия си Европарламент, д одни ще стане ясно дали ще бъде приет окончателно.

Управляващите се застраховаха и срещу спекулации с поскъпването на основните храни заради увеличаването на разходите по транспорта им. Сметките, направени от Световната банка, показват, че то не трябва да е с повече от 10 до 20 стотинки. Аврамова даде пример с Германия. При въвеждането на тол таксите там, спекулациите са били, че храните ще поскъпнат със 7 – 8 на сто, но реалното било едва 0.15%.

Офертата

Тези, които най-много рушат пътищата и най-много замърсяват въздуха, ще плащат най-много. Това е принципът, според който са определени тарифите, каза министър Аврамова. Целта ни е да възстановим справедливостта в пътния сектор, допълни Николай Нанков.

Той обясни, че ставките са определени в зависимост от категорията на пътното превозно средство, класа екологичност и класа пътища.

Според категорията на превозното средство се разделят на камиони от 3.5 до 12 тона, над 12 тона с две или три оси, над 12 тона с повече от три оси и на автобуси. Пътищата са регламентирани като автомагистрали и първи клас пътища и като второкласни и третокласни пътища.

От представените пътни такси става ясно, че за камиони от 3.5 до 12 тона и за автобуси не се прави разлика по какъв път карат и ще се плаща една и съща такса в зависимост от екологичността на автомобила.

Най-ниска е таксата за автобусите EURO VI – близо 5 ст./км, докато старите рейсове, които са EURO I или EURO II ще плащат близо 10 ст./км.

Тол таксата за автобусите не би трябвало да доведе до драстично увеличение на цените на билетите, смята Нанков. Сметките показват, че по най-натоварената линия София – Бургас оскъпяването на билета не би трябвало да е с повече от лев при 25 пътници средно в автобуса. В момента маржът между отделните компании е 7 лв., така че някои билети може и изобщо да не поскъпнат, стана ясно от обясненията на Нанков.

Камионите от 3.5 до 12 тона EURO VI ще плащат близо 8 ст./км за движение по 10 800 км републикански пътища, докато тези с EURO I или EURO II над 15 ст./км.

За разлика от тях за камионите над 12 тона с различни оси ставките са диференцирани според класа пътища. Те са по-високи за движение по автомагистрали и по-ниско за второкласни и третокласни пътища.

Попитан не е ли нарушен по този начин прокламирания принцип за определяне на ставките и не са ли защитени отново интересите на едрия бизнес за сметка на дребния, Николай Нанков отвърна, че това не е точно така.

Камионите до 12 тона и автобусите се движат предимно по вътрешни линии и ползват повече втори и трети клас пътища и по тази причина няма диференциация на тол таксите. Камионите над 12 тона се използват основно за международен превоз и ползват предимно автомагистралите и първокласните пътища, затова тази такса при тях е по-висока, обясни Нанков.

Данните показват, че около половин милион камиони се движат по българските пътища. От тях 47 на сто преминават транзитно през страната ни, като от тях половината са турски, каза проф. Олег Асенов, и.д. директор на Националното тол управление.

Отстъпки

Кабинетът е готов да направи някакви отстъпки от предложените тарифи, но те ще са за сметка на вътрешното преразпределение. Крайната цел е чисто да влизат в бюджета около 1 млрд. лв. годишно, за да могат да се инвестират в пътища, стана ясно от обясненията на Аврамова и Нанков.

Предвижданото засега преразпределение е за камионите над 12 тона между категориите екологичност. В момента разликата между най-ниския и най-високия клас е повече от два пъти. Възможно е в режим на "конструктивен диалог" разликата да бъде намалена до 20 – 50 на сто, каза Нанков.

От друга страна, посочи той, целта ни е да накараме превозвачите да използват екологично чисти автомобили. Нанков твърди, че българските превозвачи използват камиони EURO V и EURO VІ.

Нанков даде да се разбере, че в името на компромиса правителството вече е отстъпило. Първоначалният вариант е бил за 16 700 км платени пътища (84%). Сега се предлагат 10 800 км (52%). Така около 30 000 километра общински и републикански пътища остават за безплатно ползване, изтъкна Нанков.

Цените спрямо другите в ЕС

Цените за тол таксите на камионите до 12 тона са най-ниските в Европа, каза регионалният министър.

За автобусите цените също са ниски. Стремили сме се тяхната такса да се равнява на годишния винетен стикер, каза Аврамова.

За камионите над 12 тона, които са основният рушител на пътищата и замърсител на околната среда, цените са средните за Европа, посочи Аврамова.

Въпреки най-ниските европейски цени при масовия тип камиони за вътрешен превоз, "естествено превозвачите не останаха доволни от предложените тарифи", каза Аврамова след срещата с тях.

Сметките на собствениците на тирове (над 12 тона) показват, че таксата им скача 34 пъти спрямо плащаната сега винетка.

Аврамова обаче е оптимист. "Предстоят ни тежки разговори. Реформата е необходима, защото всички искаме да караме по хубави пътища", каза регионалният министър.

Амбицията на правителство е с приходите от тол системата около 1 млрд. лв. годишно да се изгради магистрала "Хемус". За 134 км от нея до разклона за Велико Търново правителството вече отпусна над 1.3 млрд. лв. Със средствата от тол системата е планирано още да бъде изграден скоростният път Видин – Ботевград, както и Русе – Велико Търново.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Снощи звъня на милото и вдига жена му. Трябваше да импровизирам. Едвам я навих да се прехвърли на Виваком.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари