Тол системата поскъпна с нови 140 милиона лева
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1
Българската тол система, която по твърденията на АПИ е уникална и без аналог в света, поскъпна с нови 140 млн. лв. и вече ще струва на данъкоплатците над 320 млн. лв
Средствата се дават на австрийската компания "Капш" без търг и конкурс, и дори без предварително да се обяви поръчката, именно с аргумента за нейната уникалност и невъзможност друг да направи нещо подобно в света, пише Mediapool.
Това става ясно от публикуваното "договаряне без предварително обявление" на сайта за електронни обществени поръчки. Поръчката е публикувана в 21 часа в сряда, а едва в четвъртък в 16:43 часа Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) съобщи за това официално на интернет страницата си, без да посочва името на изпълнителя. - http://www.api.bg/index.php/bg/prescentar/novini/startirana-e-procedura-po-zop-za-24-chasov-monitoring-i-poddrzhane-na-tol-sistemata/
Съобщението дойде няколко часа след като Апелативният спецсъд пусна под домашен арест Лиляна Деянова, след като четири месеца бе държана зад решетките. Тя и съдружникът и Мартин Димитров, който остава в ареста, още миналата година сигнализираха прокуратурата и Европейската комисия за корупция и кражби, свързани с тол системата. До този момент няма официална информация от двете институции дали са предприели някакви мерки по жалбата им.
Договорът с консорциума "Капш Трафик Солюшънс", с водещ партньор австрийската "Капш" беше подписан за 180 млн. лв. с ДДС в началото на 2018 г. Обединението получи парите си на два транша от по 90 млн. лв., като вторият беше изплатен преди дни.
Ноу-хау за 140 млн. лв., което АПИ няма да притежава
Сега "Капш Трафик Солюшънс" получава нови над 140 млн. лв., с ДДС (117.9 млн. лв. без ДДС) за да надгради така тол системата, че да стои на входа и на изхода и ще има пълен контрол върху приходите от събираните пътни такси.
Поръчката е с предмет: "Проактивен мониторинг и експлоатационна поддръжка и надграждане с нови функционалности на електронната система за събиране на таксите за ползване на републиканската пътна мрежа на база изминато разстояние за превозни средства с обща технически допустима максимална маса над 3,5т. (Тол) и на база време за леки автомобили с обща технически допустима максимална маса до 3,5 т. (електронна винетка)".
В поръчката е заложено "Капш" да реконфигурира системата, като осигури апаратни и програмни ресурси за интегрирането ѝ с националните и европейски доставчици на услуги за таксуване на база на изминато разстояние. Австрийската компания ще трябва да направи всички дейности по изпитване на платформите за взаимна интеграция и достоверен и защитен обмен на данни за таксуване. Реално това означава, че "Капш" ще държи ключа към системата и ще определя кой да бъде допуснат до нея.
Именно от това се оплака фирмата на Деянова и Димитров "Телетол". АПИ им беше дало разрешение да бъдат национален доставчик на услуги и да могат да продават електронни винетки и да събират тол такси, но "Капш" отказа да им даде достъп до системата, което предизвика и подаването на жалба от тяхна страна до прокуратурата и Европейската комисия.
Освен това АПИ иска от "Капш" през следващите пет години да обучи екипа на Националното тол управление да може да работи със системата. Така пътната агенция признава, че служителите ѝ все още не могат да работят с нея. Предвидено е след първите две години да се види дали около 900-те служители на Националното тол управление (НТУ) са придобили "достатъчно знания и опит", за да могат да работят сами с тол ситемата. Ако това е налице, то договорът в тази си част може да бъде прекратен.
Предвидените 140 млн. лв. ще бъдат изплатени от държавата на "Капш" през следващите 5 години. Дори и след новите милиони обаче пътната агенция няма да придобие собствеността върху "уникалното ноу-хау".
"Прехвърлянето на права за ползване на програмни продукти към екипа на НТУ не води до придобиване на специфичното ноу-хау на изпълнителя за изпълнените дейности", е посочено в обявлението.
Липсващите приходи
Въвеждането на тол системата е белязано със скандали от самото ѝ начало. Първо търгът дълго време беше блокиран заради обжалвания на процедурата. След това стартът на системата тръгна със закъснение след натиск от страна на превозвачите.
Държавата отстъпи пред исканията им за намаляване на цените и обхвата на пътната мрежа. В края на май от правителството дадоха заявка, че ще разширят обхвата на пътищата, след разочароващи данни за приходите. Събраните пари от тол системата се оказаха близо четири пъти по-ниски спрямо заложените, показа проучване на изданието "Капитал" по Закона за достъп до обществена информация.
Така "печатницата за пари", както премиерът Бойко Борисов нарече тол системата заради прогнозите за постъпления от 1 млрд. лева годишно, засега само гълта средствата.
Паркомат създаде хаос в центъра на Русе
Дмитрий Медведев: САЩ да приемат сериозно предупрежденията...
Асен Василев: Бойко Борисов да е премиер е "смешка"
Ивайло Мирчев: МВР опъна чадър над Памперса, Сандокана и...
ПП: Империята отвърна на удара с „показанията“ на Петя...