Татяна Буруджиева: Нови избори изглеждат неизбежни
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 1
Политологът добави, че Делян Пеевски ще проведе битка за ДПС
Създаването на правителство с втори мандат изглежда все по-нереалистично поради вътрешните разцепления в Движението за права и свободи (ДПС). Това заяви политологът и университетски преподавател доц. Татяна Буруджиева, като прогнозира, че най-вероятно страната отново ще бъде принудена да отиде на избори.
„За да се изпълни третият мандат, това означава да се изпълни предложението на "Възраждане" за обединение на всички партии без ГЕРБ и ДПС. От това, което чухме днес в пленарната зала, ми се струва, че някои от партиите нямат желание да изпълнят това предложение. Дали ще могат да се обединят тези пет формации в парламента, за да направят правителство, остава открит въпрос. Ще видим и какъв ще бъде изборът на президента – на кого ще връчи третия мандат“, коментира доц. Буруджиева пред БНР.
В предаването „12+3“ тя изрази надежда президентът Румен Радев да свика Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС), тъй като „много сериозна е ситуацията и вътре в България, и международната“.
„Има нужда да се възроди диалогът между партиите и мястото за това е КСНС при президента. Надявам се Радев да започне да използва инструменти, които да му дадат възможност да изпълни максимално функцията си на обединител на нацията“, заяви политологът.
Според доц. Буруджиева, Румен Радев е подложен на силен натиск да създаде политическо движение. „Ако беше гласувано правителството на Росен Желязков, президентът щеше да има известно спокойствие за този проект. Сега натискът ще се засили“, коментира тя.
Политологът добави, че Делян Пеевски ще проведе битка за ДПС, което допълнително ще усложни ситуацията и ще направи сформирането на стабилно правителство още по-трудно.
Докладвай този коментар за нередност
×русенец: И ще си играем на избори през 3-4 месеца? Време е за смяна на правилата на играта. 1. Намаляване на броя на депутатите на 120. 2. След като очевидно партиите отблъскват избирателите, значи изборът трябва да е мажоритарен. 3. Да се редуцира броят на партиите от 200-300 на 3-4, чрез дефиниране на понятието ПАРТИЯ, защото в тая тъпа държама май само аз не съм си правил такава.