Тайландци разработват първата растителна ваксина срещу Ковид-19

0
В света все още няма растителни ваксини срещу Covid, въпреки че поне още една компания работи по подобен проект
В света все още няма растителни ваксини срещу Covid, въпреки че поне още една компания работи по подобен проект

Тайландската компания Baiya Phytopharm разработва първата растителна ваксина срещу Covid-19

Стартъпът, основан през 2018 г. от д-р Сутира Тайчакунавуд и д-р Варанжо Пулчароен, работи върху ваксина, използваща листа от австралийско тютюнево растение, пише CNBC, предаде БГНЕС.

Сутира, 37-годишна професорка в университета Чулалонгкорн, казва, че тя и нейният екип от учени искат да помогнат на Тайланд да премине от вносител към производител на ваксини.

Baiya е първата тайландска компания, която се присъединява към CU Innovator Hub, стартиращ изследователски център, за да разработи технология за производство на рекомбинантни протеини, които могат да произвеждат лекарства и ваксини.

Тригодишният стартъп е финансиран с безвъзмездни средства от възпитаниците на Chulalongkorn University и тайландското правителство. Той също така е събрал около 3 милиона долара чрез групово финансиране.

Компанията е завършила първата фаза на изпитвания върху хора на своята растителна ваксина срещу Covid-19 миналия декември. В света все още няма растителни ваксини срещу Covid, въпреки че поне още една компания работи по подобен проект.

Това, което знаем досега, е, че всички доброволци са в безопасност. И като гледаме профилите им за сигурност, сме много доволни“, каза Сутира.

Тя добави, че все още е твърде рано да се определи степента, в която ваксините са помогнали, но че целта е наличните ваксини да се използват като ориентир.

Фармацевтичната компания очаква втората фаза на тестване да започне през февруари, а третата през юни. Тя се надява да предостави данни на Тайландската администрация по храните и лекарствата относно одобрението на ваксината до третото или четвъртото тримесечие на тази година. Компанията казва, че може бързо да увеличи производствения си капацитет, ако ваксината бъде одобрена.

„В момента нашите звена могат да произвеждат около 5 милиона дози ваксина на месец, което е около 60 милиона дози ваксина на година“, каза Сутира. Тя добави, че същите производствени звена ще могат да произвеждат ваксини не само за Тайланд, но и за региона.

Компанията използва същата тютюнева фабрика за създаване на лекарства против рак и лечения против стареене.

Като стартъп, Baiya все още не генерира средства, но Сутира казва, че целта не е да се максимизират печалбите, а да се създаде достатъчно добра изследователска индустрия в Тайланд, за да привлече таланти от следващо поколение. 

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Ако загубите жена си в магазина, започнете флирт с друга. Вашата веднага ще дойде.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари