СЗО призова за забрана на ароматизираните вейпове
- Редактор: Слави Неделчев
- Коментари: 0
Повече 13-15-годишни деца използват вейпове, отколкото възрастни
Световната здравна организация (СЗО) в четвъртък призова правителствата да третират електронните цигари подобно на тютюна и да забранят всички овкусени изделия, заплашвайки инвестициите на цигарените компании в алтернативите на обикновените цигари, предава Ройтерс.
Някои изследователи, активисти на кампании и правителства виждат електронните цигари или вейповете като ключов инструмент за намаляване на смъртността и болестите, причинени от тютюнопушенето. Но агенцията на ООН каза, че са необходими "спешни мерки" за контролирането им, пише News.bg.
Позовавайки се на проучвания, се казва, че няма достатъчно доказателства, че вейповете помагат на пушачите да се откажат, че са вредни за здравето и че могат да предизвикат пристрастяване към никотина сред непушачите, особено при децата и младите хора.
Повече 13-15-годишни деца използват вейпове, отколкото възрастни във всички региони по света, подпомогнати от агресивния маркетинг.
"Децата биват таргетирани и хващани в капан в ранна възраст да използват електронни цигари и може да се пристрастят към никотина", каза Тедрос Адханом Гебрейесус, генерален директор на СЗО, призовавайки страните да прилагат строги мерки.
СЗО призова за промени, включително забрана на всички ароматизиращи агенти като ментол и прилагане на мерки за контрол на тютюнопушенето към електронните цигари. Те включват високи данъци и забрани за използване на обществени места.
СЗО няма власт над националните разпоредби и само предоставя указания, но нейните препоръки често се приемат доброволно от правителствата.
СЗО и някои други анти-тютюневи организации настояват за по-строги разпоредби за по-новите никотинови продукти, като се прицелват в алтернативите, на които някои цигарени гиганти като Philip Morris International и British American Tobacco базират своите бъдещи стратегии.
Големите тютюневи компании се надяват да изградят нови потоци от приходи от алтернативи на цигарите, тъй като все по-строгите правила и намаляващите нива на тютюнопушене притискат традиционния им бизнес на някои пазари.
Индустрията твърди, че вейповете представляват значително по-малки рискове за здравето от тютюна и могат да помогнат за намаляване на вредите от него, като някои вкусове и по-ниски цени са важни за насърчаване на пушачите да преминат - позиция, споделяна от някои защитници на контрола върху тютюна.
СЗО каза, че вейповете генерират вещества, за някои от които е известно, че причиняват рак и представляват риск за здравето на сърцето и белите дробове. Те също така могат да навредят на развитието на мозъка при млади хора, се казва, цитирайки проучвания.