СЗО: Българските тийнейджъри са на първите места по пиене, пушене и ранен секс
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Българските юноши са на първите места по тютюнопушене, употреба на алкохол и канабис и ранен старт на сексуалния живот.
Това показва докладът "На фокус: здравето и благополучието на юношите", публикуван днес от Регионалния офис на Световната здравна организация /СЗО/ за Европа, съобщиха от Представителството на СЗО за България, предава БТА.
В доклада са събрани данни за физическото здраве, социалните отношения и психичното благополучие на 227 441 ученици на възраст 11, 13 и 15 години от 45 държави. В документа са представени резултати от изследването "Поведение и здраве при деца в училищна възраст-HBSC", което се провежда на всеки 4 години.
Пушилите през последните 30 дни юноши на 11 г. са 9 на сто, а делът им достига до 26 процента при 15-годишните момчета и 38 процента при 15-годишните момичета. По употреба на алкохол през последните 30 дни българските юноши на 11 и 13 г. са на първо място, а 15-годишните-на шесто място. Българските юноши на 11 и 13 г. са на първо място, а 15-годишните са на второ място по напиване през последните 30 дни. Напивали са се 9 на сто от 11-годишните, 13 на сто от 13-годишните и 28 на сто от 15-годишните. Увеличение на напиванията спрямо 2014 г. има при 11-годишните и при момичетата.
Употребата на канабис се изследва само при 15-годишните, като България е на първо място - с 19 на сто при момчетата и 16 на сто при момичетата. Наблюдава се повишение на употребата спрямо 2014 г., когато канабис са употребявали 11 на сто от юношите.
България е на второ място при 15-годишните юноши, които са правили секс - 37 на сто от момчетата и 25 на сто от момичетата.
Българските юноши са на последно място по подкрепа, която чувстват, че получават от семейството си, като процентът е между 32 и 46 процента, в зависимост от пола и възрастта. Наблюдава се значително понижение по този показател спрямо 2014 г., когато стойностите му са варирали между 55 и 63 на сто.
По показателя "Две или повече здравословни оплаквания повече от един път седмично" българските юноши на 15 години са на второ място, 11-годишните - на четвърто, а 13-годишните - на осмо място. Най-разпространените оплаквания са изнервеност, раздразнителност и главоболие. Наблюдава се повишаване на стреса, свързан с училището, спрямо 2014 г., като при 11-годишните стресираните от училищните задължения са 30 на сто, а при 15-годишните - 45 на сто.
В сравнение с 2014 г. се наблюдава значително намаление на нездравословните хранителни практики сред българските юноши. Нивата на общата дневна физическа активност намаляват спрямо 2014 г.
Докладът показва, че като цяло с увеличаването на възрастта на децата психичното благополучие намалява, като момичетата са в по-висок риск от влошено психично благополучие.
Следващото изследване, което ще представи резултати от 2021/2022 г., ще отрази влиянието на пандемията от COVID-19 върху живота на младите хора.
Шофьорка: В района на Цар Калоян има 5-сантиметрова снежна...
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Впечатляващ макет на Витлеем радва миряните в Католическата...
Шофьори: Пътят Варна - Русе е силно заледен и заснежен
Футболистът Мартин Дечев почина внезапно на терена