Странни факти за животните: Видрите се държат за ръце, орангутаните строят легла
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Животинският свят е пълен с удивителни същества
Независимо дали става въпрос за плодовитостта на гигантските панди или бозайниците с отровни ухапвания, тези 12 странни факти за животните ще ви изненадат, пише Dir.bg.
Жирафите бучат
Своеобразната морфология на шията на жирафа е накарала мнозина да вярват, че тези животни не могат да издават звуци. Учени от Виенския университет обаче откриха, че жирафите общуват чрез бръмчене, по-точно чрез издаване на много нискочестотен шум.
Снимка: iStock by Getty Images
Коалите имат пръстови отпечатъци
Коалите са единствените представители на семейство торбести, които имат пръстови отпечатъци, подобно на горилите и шимпанзетата (примати). Учените все още се опитват да обяснят този феномен.
Снимка: iStock by Getty Images
Платипусите плуват със затворени очи
Когато платипусите отиват на лов под водата (предимно за мекотели, ларви), те затварят очите си и използват муцуните си, за да усещат пътя си чрез допир.
Снимка: iStock by Getty Images
Ленивците храносмилат храната в продължение на един месец
На тях им е необходимо много време, за да усвоят храната си. Храната, която ленивците консумират редовно, преминава по-бързо през храносмилателната им система, но рядко консумираните храни могат да се усвояват до един месец.
Снимка: iStock by Getty Images
Гигантските панди имат уникален ритуал за чифтосване
Размножаването на пандите в плен е пословично трудно. В дивата природа пандите имат много специфичен сезон на чифтосване. Женската не само е плодовита само един до три дни в годината, но и обикновено избира партньора си въз основа на това кой е най-привлекателен в сексуално отношение. Обикновено самотни пандите остават заедно по време на брачния сезон, като и мъжките, и женските се чифтосват с много партньори.
Снимка: iStock by Getty Images
Аксолотите никога не достигат зряла възраст
...или почти никога. Той обикновено остава в ларвен стадий през целия си живот, но все пак може да се размножава.
Снимка: iStock by Getty Images
Свраките са самосъзнателни
Смятало се е, че само приматите, предимно, могат да се разпознаят в огледало. Свраките не само могат да се разпознават, но и да правят разлика между себе си и отражението си!
Орангутаните са дърводелци
Тези високоинтелигентни човекоподобни маймуни строят легла в короните на дърветата. За да построи легло, което да издържи на тежестта му, орангутанът избира клони, реже ги и ги сплита заедно, като използва специална техника.
Снимка: iStock by Getty Images
Слоновете са способни на съпричастност
Емоционалната интелигентност на слоновете не спира да удивлява хората. Освен че усещат страха и тъгата на своите събратя, слоновете се утешават, като се гушкат и галят.
Снимка: iStock by Getty Images
Видрите се държат за ръце, докато спят
За да не се отдалечават една от друга по време на сън, морските видри от един и същи клан или семейство (майка и бебе) спят лапа в лапа. Това поведение също така ги предпазва от нападения на хищници.
Снимка: iStock by Getty Images
Октоподите удрят рибите
Обикновените рифови октоподи и рибите са добри партньори, но не са приятели. Въпреки че тези същества често работят заедно, когато ловуват по морското дъно, октоподите понякога нанасят удари с пипалата си, за да контролират местоположението на рибата или да я принудят да излезе от групата.
Снимка: iStock by Getty Images
Прилепите раждат с главата надолу
Когато раждат, бременните женски от много видове прилепи се хващат за тавана на пещерата с краката си и хващат новородените си с крилата си точно преди бебетата инстинктивно да се хванат за майките си. Някои видове образуват и група от майки, наречена родилна колиба.
Снимка: iStock by Getty Images