Стекът на раздора: Каква е банкетната култура на българите?

0
Реални ли са цените в ресторантите и как се определят?
Реални ли са цените в ресторантите и как се определят? Видео: NOVA

Реални ли са цените в ресторантите и как се определят?

Дни наред обществото се чудеше може ли три пържоли да струват близо 500 лв, а сметката за целия обяд да бъде 650 лв. Отговорът е, че може. Защото не става въпрос за пържоли, а за изключително скъп рибай стек, блек ангъс говеждо месо. Главният герой във видеото – Пламен Христов - от години живее в Нидерландия. Решава да се прибере у нас за кратка лятна ваканция, разказва NOVA.

В Нидерландия се намира и Богомил Рангелов – участник в петия сезон на „Hell’s Kitchen”. Той работи в ресторант в град Алсмер и всеки ден борави с рибай стек.

Цената на един телешки рибай стек е на грамаж. Продава се на 150 или 200 грама съответно цената е 25 евро за 150 и 27,50 за 200 грама.

Темата стана повод за дискусии и сред кулинарната общност в България. Потвърждава и го шеф Янко Костадинов – готвач от 30 години, със сериозни послания за банкетната култура на българите.

"Поглеждайки от двете страни – първо не можеш да влезеш в скъп ресторант, да гледаш, че менюто е на 100 грама и да си поръчваш нещо, което не знаеш и не можеш да си го представиш какво е. Говорим за доста висок клас месо, което струва доста сериозни пари, за да стигне до ресторанта. Съответно ресторантът може да си слага цена, каквато реши. Това, че за 100 грама струва 30-40 или 50 лева – така е преценил ресторантът", заяви Костадинов.

"Сервитьорите по принцип трябва да са много добре подготвени – във всяко едно нещо, особено обяснявайки менюто на хора. На морето предимно идват туристи, което означава, че за да имаме качествено обслужване сервитьорите ни трябва да са много добре подготвени, за да не стават точно такива грешки, каквато е станала в случая", каза Богомил.

И двамата готвачи са единодушни, че ресторантьорският бранш все още трудно се възстановява след удара, който пандемията му нанесе.

"Едно от нещата, които трябва да имаме под внимание е, че страшно много хора и кадри избягаха от нашия бранш по време на COVID-19. След това не искаха повече да се върнат, което доведе до изключителна липса на кадри", споделя още Богомил.

"Училищата изваждат само мениджъри – няма готвачи, няма сервитьори, няма бармани. Всичко е мениджър хранене. Той не знае как да влезе и да реже с ножчето. Банкетната култура на българина, според мен, е много слаба. По простата причина, че той като отиде на ресторант той си мисли не какво ще му предложи ресторантът, а какво той иска да яде. Той влиза с идеята, че ще яде това, което той си е решил. Примерно влиза в китайски ресторант и си поръчва шопска салата", каза Янко.

А на мъжа, платил почти 500 лева за рибай стек, Янко и Богомил биха казали следното:

"Правилният начин не е да записва вида и да ги качва с цел популярност, а да говори на място с хората, с които е трябвало да говори преди това", посочи Богомил.

"Човешки мога да му кажа на улицата, че така не се случват нещата. Няма как да парадираш с нещо и после да се снимаш, че не си окей. Големият баровец, дето не може да си плати пържолите. Със същия успех можеше да си поръча 600 грама цаца и да се наяде", подчерта Янко.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    1
    цитирам и се присъединявам
    "Първо: разбрахме, че нито онзи, дето ги е ял, нито репортерите на всички национални ТВ медии правят разлика между пържола и стек. А тя разликата е голяма - като за начало - колкото между прасе и крава! Второ: разбрахме, че е достатъчно да надиплиш 20-левки в сметката - ама точно по 20 да са, за да се превърнеш в национална новина. Трето: разбрахме, че колкото и нечленоразделен да е онзи, дето ял пържолите, щото искал да се похвали, че няма проблем да ги плати, всички медии ще излъчат невнятната му реч. Четвърто: макар от самото видео да става ясно, че ресторантът и неговият мениджмънт напълно коректно са предоставили информация за цената и изрично са предупредили клиента, че става дума за цена на 100 гр. сурово месо, сега Комисия за защита на потребителите ще им прави проверка. Пето: Ако всеки пиян, който твърди, че е станал жертва на бърза помощ или на полицията; всеки бачкатор с няколко пачки в джоба, гордо платил вечерята си и записал плащането на видео; всеки манипулатор, който направи бум във ФБ с каква да е лична история може да се превърне в тиражирана многодневна национална новина, изобщо не бива да се чудим, че от трибуната на Народното събрание се лее най-примитивният език, някога използван в тази сграда. Нивото на новините е заложено още там - от високата трибуна.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари