Стари вещи представят историята на Русе
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Конкурс за предмет, представящ историята на Русе от ХХ в., обявява Регионален исторически музей – Русе.
Събитието е част от проекта „Предметите говорят“, реализиран от русенския музей по Програма „Знание и растеж“ на Фондация „Русе – град на свободния дух“.
Проектът обхваща поредица от активности, свързани с изучаване, разбиране, осмисляне и визуализиране на близкото минало. Дейностите включват обявяването на конкурс за предмет (или снимка) на старинна семейна вещ, ценна за участника и/или за неговата фамилия, създаване на изложба с получените материали, провеждане на дискусионен форум и създаване на книга-игра.
Във фокуса на проекта попада предметът като носител на памет. Акцентът се поставя върху семейните реликви, които се пазят и предават през поколения, описват живота и навиците на техните притежатели, провокират спомени, разказват фамилни истории.
В обявения конкурс могат да се включат ученици и студенти от различни възрасти и с разностранни интереси. Участниците предоставят предмет, направен или закупен от семейството, придобит при пътуване, получен като подарък или завещание. Всеки артефакт трябва да бъде придружен от кратка анотация - информация за предмета, интересни факти и детайли, аргументиращи избора му. Съпътстващият разказ обяснява какъв е показаният артефакт, за какво се използва, на кого е принадлежал, къде е открит, какво разказва и с какво впечатлява (лична преценка на участниците за значимостта на показаното).
Предметите се предоставят в Историческия музей. Трябва да бъдат придружени от трите имена на участника, възрастта, дейността (ученик-училище, студент-университет) и е-mail за осъществяване на обратна връзка. Получените материали ще бъдат селектирани от комисия, а избраните експонати ще се включат в изложба, показана в музея.
Акцент ще бъде поставен върху предметите на българите, живеещи в чужбина. Всяко лято в Русе се завръщат децата на български емигранти. Какви са вещите, донесени от родината, които пазят в домовете си? Защо се съхраняват? Какви емоции предизвикват? Съдействие при набирането на предмети или снимки от децата на сънародниците ни, живеещи зад граница, ще окаже Сдружение „Български музеи - Чикаго“. Крайният срок за участие в конкурса е 30 юни.
Откриването на изложбата ще бъде съпътствано от дискусионен уъркшоп, в който гост-лектор ще проследи развитието на процесите по съхранение, опазване и „предлагане“ на културно наследство, ключови моменти, събития, мироглед и традиции на населението в периода на ХХ в. В рамките на проекта ще бъде създадена и образователна книга-игра.
Пенчо Милков загуби окончателно делото срещу РИОСВ - Русе
Карлос Насар грабна престижния "Спортен Икар" за 2024 година
РИОСВ - Русе наложи на "Оргахим Резинс" половин милион лева...
Георги Шопов: Цените на имотите ще намалеят, когато се...
Сигнална лампа за орбанизацията на България!