СССР е можел да победи и сам във Втората световна война
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 0

Мнозинството от руснаците (67%) са убедени, че СССР е можел да победи през Втората световна война и без чужда помощ, сочат резултати от допитване.
Преобладаващата част от анкетираните на 11 и 12 юни 1 600 души от 130 населени места смятат, че приносът на съюзниците за победата над фашизма е незначителен. За съюзници се признават САЩ (50 % от анкетираните), Англия (43%) и Франция (27%), предаде БГНЕС.
Същевременно 93 от анкетираните признават, че загубите на СССР в годините на Великата отечествена война са били огромни. Над половината (58%) ги наричат изключително големи, а 35% – неизбежни.
Размерът на загубите се свързва с внезапното нападение на Германия (34%), с техническото превъзходство на Германия – (15%) и с жестокостта на нацистите (12%).
Всеки пети руснак смята, че вината за мащабните загуби в човешка сила е на сталинското ръководсво, което действало, без да „взема под внимание жертвите”.
Според един от аналитиците, работили върху допитването, у руснаците отдавна се е формирало устойчиво обществено мнение за войната и победата.
„Да, загубите сред войниците и гражданите бяха колосални, но нашите съотечественици предпочитат да ги обясняват с хитростта и жестокостта на немците, а не с грешките на своите ръководители", посочва той. /ТАСС























Сигнал в МВР - Варна: Жена ми ме тормози с голите си снимки
Доналд Тръмп: Няма да допуснем лош Дядо Коледа в САЩ
Сигнал в МВР - Варна: Жена ми ме тормози с голите си снимки
Кремъл: Москва анализира предложенията за мир в Украйна
Кремъл: Москва анализира предложенията за мир в Украйна