Набъбва списъкът с издирвани българи от Интерпол
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Страниците, "посветени" на издирвани българи от Интерпол, набъбват - в началото на годината те са били 38, а сега са скочили на 63 души.
Някои от издирваните нашенци са престояли доста дълго в списъка на издирваните с червена бюлетина престъпници - например Пламен Галев и Ангел Христов са там от 2012 година.
Сред търсените престъпници е и определеният като кокаинов крал Евелин Банев-Брендо, който въпреки присъствието си в списъка на Интерпол се утвърждава и като голям играч в хотелиерския бизнес у нас. Според неофициална информация през есента на миналата година Брендо е закупил от Васил Божков известния столичен хотел "Рила" за 9.8 млн. евро. По документи купувач е "Рила център" ЕООД , собственост на акционерното дружество "Пропърти груп България". Представляващ на двете компании е 41-годишният Деян Лазаров, който е близък до Брендо и е управлявал учредените от него компании "Евротренд" и "Евро палас", пише Параграф22.
Евелин Банев-Брендо
На същата страница, на която е публикувана информацията за издирвания с червена бюлетина Евелин Банев, се намират и снимките на собственика на сринатата КТБ - Цветан Василев и на съпругата му Антоанета. Тук е намерила място и информацията за бившия преподавател от Шуменския университет Красен Петров Тенев (59 г.). Него го издирват за ръководене на организирана престъпна група, за подправяне на валута и за престъпления срещу паричната система.
Красен Тенев
През юли 2005 г. срещу Тенев и срещу още двама негови съдружници стартира дело в Шуменския окръжен съд за изработка и разпространение на фалшиви бандероли за алкохол и цигари. Те били изработвани в шуменската печатница "Хермес и Хермес", собственост на Тенев. Печатарският бизнес на бившия преподавател потръгнал добре и дори няколко години Тенев печатал фишовете за спортния тотализатор.
Идилията секнала през 2004 г., когато била получена оперативна информация от руските служби, че най-вероятно българи стоят зад наводняването на няколко бивши съветски републики с фалшиви бандероли. Разследването установило, че "Хермес и Хермес" е в дъното на аферата. Същата година Тенев е бил съдружник и с тогавашния депутат от 38-ото Народно събрание Христо Петров, който пък беше собственик на Издателско-полиграфичен комплекс "Юнона". През 2004 г. Петров претърпя странен инцидент - беше прострелян без опасност за живота в дома си в Шумен.
Тенев и съучастниците му бяха изправени пред съда и процесът приключи с присъда от 11 години затвор, а бившият преподавател беше съден задочно. Той изчезна от хоризонта още през 2004 г. и не се весна дори и през 2008 г., когато делото му бе върнато за преразглеждане. Наказанието му беше намалено на седем години, но Тенев продължи живота си в неизвестност и снимката му виси в страниците на Интерпол вече 13-а година. Появи се неофициална информация, че сега той и семейството му се намират в Кения. Мълвата твърди, че Тенев се занимава с бизнес и е учредител на първото частно тото в Кения, а едновременно с това притежава и казина.
Георги Трефилов
Заради искане на службите на матушка Русия в страниците на Интерпол виси и снимката на 47-годишния Георги Трефилов. Най-странното е, че роденият в Москва Трефилов има не само руско, но и българско гражданство и не е известно кога и при какви обстоятелства го е получил. Иначе името му е широко известно в Русия и по света, тъй като освен в списъка на Интерпол е и в списъка на руските милиардери. Трефилов е основател на холдинга "МАРТА", под чието име в Москва се развива мрежата на магазините Billa. През 2007 г. холдингът влиза в списъка на 200-те най-големи руски компании по данни на списание "Форбс".
През 2008 г. обаче в медиите се появяват информации, че Трефилов незаконно е получавал кредити. По случая е образувано разследване, което през 2010 г. събира достатъчно доказателства, че той е присвоявал средства и са пострадали пет банки, от които Трефилов е теглил кредити в размер на 1.3 млрд. рубли. През същата година са му повдигнати обвинения, но Трефилов изчезва зад границата.
Бизнесменът бе обвинен задочно. Доказано е, че Трефилов е представял на банките собственост като обезпечение по заеми, но имотите вече са били ипотекирани или вече не са били негови. Например компанията "Бизнес Груп" ЕАД, която е била под негов контрол и бе част от "МАРТА Холдинг", е получила заем от над 1.3 млрд. рубли от шест банки, включително и от Сбербанк, като обезпечението е оборудването на дребно от супермаркетите, работещи под търговското наименование BILLA.
Трефилов хвърля изгнаническа котва в Лондон. През 2012 г. Русия изисква от Великобритания неговото екстрадиране, но в Съда на магистрите на Уестминстър Трефилов печели делото. Причината е, че в съда са били предоставени записи, от които става ясно, че Трефилов е бил изнудван от руския прокурор Виктор Гвоздев за 1 млн. долара, за да прекрати делото срещу него в Русия.
След победата в процеса Кралят на супермаркетите, както го наричат на Острова, неизвестно защо променя самоличността си и за известно време се превръща в гръцкия гражданин Андреас Нататинос. През март 2013 г. на летище "Гетуик" той е арестуван за пресичане на границата с британски фалшив паспорт и фалшива лична карта. През май 2013 г. в градския съд в град Люис Георги Трефилов е осъден на 1.5 затвор за използване на фалшиви документи. Той се оправдал с жена си, която страдала от ракова болест, и тъй като лечението й се осъществявало извън Великобритания, използвал фалшиви документи, за да не го хванат заради червената бюлетина на Интерпол.
В момента Трефилов живее със семейството си в Лондон. През януари 2014 г. руската "Алфа Банк" внася пред Върховния съд в британската столица искане срещу Трефилов в опит да си събере около 600 млн. рубли заеми с лихвите. Банката поиска Лондонският съд да признае отговорността на Трефилов като гарант за дълговете на компанията му "Elekskor" LLC, дъщерно дружество на холдинг "МАРТА". На 4 юни 2014 г. Върховният съд в Лондон разгледа случая и се произнесе в полза на "Алфа Банк".
Докато издирваният руско-български гражданин Трефилов върти мащабен бизнес в Лондон, не така се развива съдбата на нашенеца Юлиян Георгиев Ценев, роден през 1986 г. в Елин Пелин. През 2013 г. той е обявен за издирване от индийските власти. За него е установено, че е влязъл в Индия през април 2013 г. с туристическа виза. Няколко дни по-късно в престижния курорт Колаба, Мумбай, са констатирани серия от случаи с източване на банкови карти. Първият е засечен на 7 април, когато според разследващите е било монтирано първото скимиращо устройство на банкомат в курорта. По-късно разследването ще докаже безспорния талант на монтажистите - демонтирането на оригиналната клавиатура и монтирането на фалшивата с устройството им отнело около 5 минути.
Юлиян Георгиев Ценев
Групата на Ценев е била разкрита по записи от видеокамери на банкомати на индийската банка "Аксис". Разследващите разполагали с данни, че Ценев и съучастниците му са успели да копират данните от сметките на 986 души. Още по време на разследването Ценев напуснал Индия. Жертвите му обаче се увеличавали, макар той вече да не се намирал на територията на страната - сметки на индийци и туристи, посещавали курорта, били източени от осем банкомата в Гърция. Това дало основание на индийските власти да поискат помощ от Гърция и България за екстрадицията на Ценев. Тъй като договорът за правна помощ между България и Индия не включва кауза за екстрадиция, такава не е извършена.
Ценев е бил задържан и у нас за източване на карти - това става още през 2010 година. Заедно с още десетима негови съучастници Ценев попада в ареста, като в групата били открити над 100 000 евро. Разследването е водено от Военна прокуратура, тъй като един от десетимата е военнослужещ. Следствието изяснило, че Ценев е отговарял за монтирането на скимиращите устройства. За последно името на Юлиян Ценев - с прякор Байката, се чу в началото на тази година, след като беше задържан във връзка с взривен банкомат в София.
Сред издирваните с червена бюлетина Интерпол е поставил и 32-годишния Пламен Желев Иванов, чиято снимка се мъдри до тези на "братята" Пламен Галев и Ангел Христов. Името на този Пламен предизвика истински вой в края на 2017 г. - след поредица от сигнали за измами под формата на зов за помощ за болен човек. В специално отпечатани призиви Иванов призовава за дарения, тъй като се нуждаел от инсулинова помпа на цена 10 000 лв. и месечни консумативи от 1500 лв., които не се покриват от НЗОК. Оказва се, че още отпреди шест години с такива дарителски кампании Иванов открил тлъста банкова сметка в Сливен. Постъпленията в нея се множали след гастролите на Иванов в цялата страна. За капак измамникът вече не може и да бъде открит...
Кремъл: Сигурни сме, че САЩ разбраха посланието на Путин
Уникален дървен мост ще краси езерото в Лесопарка
Уникален дървен мост ще краси езерото в Лесопарка
МВР - Пловдив издирва мъж, прибрал забравени пари от...
Русенски баскетболист загина в тежка катастрофа