Специалист споделя опит с отглеждане на покривни култури в Тръстеник

2

Как покривните култури влияят на почвата?

Специалистът по покривни култури Борис Коев споделя опит с отглеждане на три различни микса от покривни култури и тяхното влияние върху почвата, пише Агри.БГ.

Опитът е проведен през сезон 2020-2021 г. в русенското село Тръстеник.

Когато говорим за покривни култури, акцентът е основно върху почвата - какви проблеми трябва да адресираме и кои видове растения са подходящи за целта. Също така е необходимо да съобразим, както сеитбообращението, така и микроклиматичните условия на съответните полета”, обяснява Борис.

Първоначален анализ на почвата и заложени цели

Опитът с трите микса покривни култури започва с първоначален анализ за състоянието на почвата, който цели да събере подробна и актуална информация, необходима за определяне както на проблемните функции на почвата, така и на подходящи видове растения.

При анализа са изследвани механичният състав, съдържание на органичен въглерод, специфична електропроводимост и почвена реакция PH. Почвените проби за първоначалния анализ са взети на 5 юни 2020 г.

Почвите са с умерено алкално PH - 7,8, относително средно съдържание на органична материя - 2,65%. Почвеният тип по отношение на механичния състав е песъчливо-глинеста почва.

Сеитбооборотът на полето включва предходна култура пшеница и следваща култура - царевица.

До момента полето е било на оран, по конвенционална технология. Поради спецификата на следорния слой, както и резултата по отношение на механичен състав и специфична електропроводимост, се залага и първата цел - подобряване структурата на почвата.

Тъй като алкалната реакция на почвата определя усвоимостта на жизненоважни елементи за следващата култура - царевица (като фосфор, цинк, манган, желязо и други), е важно да бъде акцентиран. Ето защо следваща приоритетна цел е подобряване цикъла на минералите.

Цели на опита са да се изследват също няколко консервационни практики - покривни култури, минимални обработки, директни сеитби; мулчиране и ефективност от химично и механично терминиране на покривните култури, мулчиране и т.н.

Заложени миксове и сеитба на покривните култури

В опита са заложени три микса покривни култури, като един от тях е разделен на инокулирани и неинокулирани семена. Миксовете са балансирани между житни, кръстоцветни, бобови и други широколистни.

Микс 1 - овес, детелина, фий, ряпа, просо, слънчоглед - инокулирани

Микс 2 - овес, детелина, грах, репко, кориандър, слънчоглед - инокулирани

Микс 3 - ръж, детелина, грах, фий, бял синап, силажно сорго, кориандър - инокулирани и неинокулирани

Семената на овес, ръж и кориандър са инокулирани с микоризни гъби, а детелина, фий и грах - с азотфиксиращи бактерии.

Покривните култури са засети директно в пшеничното стърнище със сеялка с дискова секция. Преди сеитбата не са правени други почвообработки. Сеитбата е извършена на 1-ви октомври 2020 г., а дъжд на 2-3 октомври провокира поникването на семената още на следващата седмица.

В миксовете, предвид датата на сеитба, подбрахме измръзващи и презимуващи култури в различни комбинации и норми. Всеки от миксовете засяхме на площ от около 25 дка, посочва Борис Коев.

Важно е да се отбележи, че поради късната сеитба, особено чувствителните на ниски температури култури, не изникват (слънчоглед, силажно сорго, просо).

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    2
    Борис Коев
    Благодаря на редакторите, че споделят изведения опит. Т.к. това е първа от 2 части на материала, бих искал да добавя, че в тази част се акцентира основно на: 1. За да поставим адекватни цели, е важно да съберем достатъчно данни 2. Информацията е в основата на успешното прилагане на нови технологии 3. Изводите далеч не свършват с добива на последващата култура
  • 1
    1
    русенец
    Ясно! Всичко разбрах!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари