Спасиха живота на русенец с иновативна хирургична интервенция
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
44-годишният Нино Атанасов постъпва в МБАЛ "Сърце и Мозък" с животозастрашаващо състояние
Иновативни хирургични интервенции спасяват животи в "Сърце и Мозък" Плевен.
Мултидисциплинарен екип от водещи специалисти в болница "Сърце и Мозък" Плевен извърши две сложни операции, прилагайки иновативна техника, уникална за България. Д-р Йордан Красналиев, началник на клиниката по кардиохирургия, и д-р Тодор Самарджиев, ръководител на клиниката по съдова хирургия, обединиха усилията си, за да спасят живота на двама пациенти с тежка патология.
Първи случай: Нино Атанасов от Русе
44-годишният Нино Атанасов от Русе постъпи в болницата с животозастрашаващо състояние - разкъсване на низходящата аорта (дисекация на десцендентната аорта тип В по Stanford). Пациентът страда от вродено заболяване на съединителната тъкан (Синдром на Марфан) и е претърпял предходна операция за смяна на аортната клапа и възходящата аорта.
Д-р Красналиев обясни високия риск на предстоящата хирургична интервенция: "Съгласно европейските препоръки, при такива случаи пациентът е показан за интервенционално лечение."
Д-р Самарджиев разкри детайлите на иновативната процедура: "Стандартната операция при това заболяване е имплантиране на стент-графт в зоната на разкъсване на стената на аортата. В конкретния случай, за да се осигури правилното поставяне на стент-графт, се наложи да се покрие и по този начин да се запуши артерията, захранваща лявата ръка. Иновативността на извършената операция е в това, че за възстановяване на кръвотока към ръката, се използва за първи път в България катетър с монтирана към него игла."
Тази техника позволява пробиването на дупка в ендопротезата (in-situ фенестрация) и поставянето на допълнителен стент за осигуряване на кръвотока към ръката. Методът е безкръвен и елиминира нуждата от сложна байпас операция, което води до по-бързо възстановяване и по-кратък болничен престой.
Втори случай: 68-годишна пациентка с остър аортен синдром
Вторият случай включва 68-годишна жена, постъпила с остър аортен синдром – пенетриращ улкус в аортния истмус (PAU) и съпътстваща стеноза на трункус целиакус. Пациентката, с анамнеза за прекаран инфаркт и диабет, се оплакваше от остра, режеща болка в гърдите.
Поради високия оперативен риск, хирургичният екип реши да приложи същия интервенционален подход с поставяне на стент-графт протеза, покриваща засегнатата част от аортата.
Уникална технология с глобално значение
Приложената при двамата пациенти технология е уникална не само за България, но и в световен мащаб. Досега са регистрирани само единични случаи в Европа и света.