Софиянци бягат на село, но двойно повече прииждат в столицата

0
Цените на имотите хвърчат нагоре
Цените на имотите хвърчат нагоре

Пандемията промени стереотипите

Бум на имотния пазар за първото полугодие отчитат брокерите

Евтините кредити и натрупани спестявания дадоха тласък на сделките

Софиянци ударно се изнасят от столицата, продават панелните си апартаменти и изкупуват имоти в близост до града. Хора от други краища на България пък все по-често предпочитат да купуват жилища в София, а не да ги наемат. „Това явление е сравнително ново и се наблюдава след трите вълни на корона кризата, като трайно се налага като тенденция, коментираха пред „Телеграф“ брокери, предава Монитор.

Анализът на брокерските посредници показва, че през първото полугодие на 2021 г. са сключени повече сделки, отколкото до юни 2020 г., а в сравнение със същия период на 2019 г. се наблюдава същински бум.

Повишение

Цените на имотите трайно се повишават и няма тенденция към спад, а дори напротив - очакват се още по-високи нива до края на годината. Сега се сключват сделки при цени за центъра на София и южните квартали, започващи от над 2000 евро на квадратен метър“, обясни за „Телеграф“ брокерът Борислава Йонкова. Според данните за цялата страна има ръст от около 20%, а в София е дори към 30% на продажбите в сравнение с предходните две години. „Промени се профилът на търсените имоти след трите вълни на пандемията. Забелязва се увеличаване на сделките с парцели и къщи извън София, на близки до столицата места“, коментира Красимир Анадолиев, председател на Нотариалната камара в България. Според него една от причините е, че след дните на изолацията хората предпочитат да са извън града, на по-просторно място с двор, а не затворени между четири стени.

Развитие

Колкото софиянци желаят да напуснат града, двойно повече са желаещите да го населят. Това е заради възможностите за работа, образование и не на последно място в кризата - по-доброто медицинско обслужване. Търсенето на жилища в столицата е огромно, а пазарът дори не предлага чак толкова атрактивни оферти. Едно от най-важните неща е локацията на имота. Има разлика дали жилището ще е в „Обеля“ или в „Лозенец“. Хората от другите градове предпочитат централните части и южните квартали на столицата. Материалната база е по-добра, има развит транспорт и комуникации“, отбеляза брокерът Йонкова. От бранша са категорични, че цената на имота зависи главно от местоположението му и качеството на строителството. „Вече хората предпочитат панелни жилища, защото се усетиха, че в доста от случаите новото тухлено строителство далеч не отговаря на качествата, които очакват, а цените са космически“, коментира друг брокер.

Изгодно

Голяма част от сделките с недвижими имоти се сключват с банково кредитиране на купувачите. Това се дължи най-вече и на изгодните жилищни кредити, които предлагат банките. Ниските лихви по тези кредити дават възможност на купувачите за придобиване на жилище веднага, а това от своя страна раздвижва значително пазара на недвижими имоти“ обясни Красимир Анадолиев. Освен с изгодни кредити хората разполагат и със собствени средства. Вероятно по време на изолацията са успели да спестят достатъчно пари и сега предпочитат да ги инвестират. Брокерите обясняват този факт и с тенденцията към нулевите лихви по депозити и политиката на някои банки да таксуват средства над определен размер. Това кара хората да предпочитат инвестиция в имот, който впоследствие да отдават под наем. „Голям капитал дойде и от чужбина. Много българи се върнаха с пари и сега искат да ги инвестират именно в покупка на жилище в центъра на София. Други пък искат къщи на от 20 до 50 км от центъра на столицата и това също повиши цените на вилите край града“, отбелязват брокерите.

Пловдив-хит на пазара

Веднага след София Пловдив е градът, където най-много се купуват жилища. Търсенето е предимно от хора, които са се върнали от чужбина и произхождат от Южна България - Хасково, Кърджали, Смолян. Те сега изкупуват жилища под тепетата. Пловдив е на първо място сред градовете в страната с над 120 хил. жители с повишение на цените на имотите с 52% за период от пет години. За разлика от София в града под тепетата поскъпването на новото строителство е по-голямо от това на старите жилища. Повишението на цените на новите апартаменти в Пловдив е с 55% спрямо 2015 г. Жилищата в съществуващи сгради в града под тепетата за същия период са поскъпнали с 52%. Третият по големина град у нас – Варна, изненадващо се нарежда пети в класацията на имотния пазар с поскъпване на жилищата с 32,1%. Във Варна новите апартаменти са поскъпнали с 23% за периода, а при съществуващите нарастването на цените е много по-голямо - с 38%. Пред морската столица, макар и с малко, са Стара Загора и Русе, където поскъпванията съответно са 42% и 39%.

Половината продажби са без коментар в цената

Над 50% от сделките с имоти се сключват без коментар в цената, отбелязват брокери. Максималното, което продавачите свалят от вече обявената на пазара цена, е до 5000 евро. Продавачите не са склонни на големи отстъпки, тъй като високото търсене определя цената и ако един клиент се откаже, до няколко дни се появява друг, който е готов да плати мигновено. При новото строителство пък изобщо не върви този тип пазарлък. Там единственият момент, който би могъл да отстъпи от цената, е наличието или не на Акт 15 или Акт 16. При някои от този тип сделки има една цена, която след това търпи доплащане при финализирането на проекта.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари