Скандалът с машините: "Крадецът вика - дръжте крадеца!"
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Удивително е, че отговорните разследващите органи до момента мълчат, прокуратурата и зъб не е обелила по случая, коментира Пламен Киров
Какво всъщност постанови ВАС в понеделник? Как едно законосъобразно, според ЦИК, решение да се гласува само с хартиени бюлетини, без машини, е отменено като правно неоснователно, ако е законно?
Основателни ли са твърденията за неговата нищожност? Как да се ориентира обществеността?
"Решението на ВАС практически слага край на спора, като оставя в сила решението на ЦИК като законосъобразно, тъй като машините не са били сертифицирани. Като основание за това служи факта, че министърът за електронното управление не може да делегира тези си правомощия на своя заместник. Последният няма право да извърши това", коментира ситуацията проф. Пламен Киров, преподавател по конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, предаде БНР.
"Но! Във втората си част съдебното решение казва, че до балотажа на 5 ноември има време и министърът да сертифицира машините.
Така на втория тур е разрешено да се гласува и по двата начина. Това е същността на решението на висшите магистрати.
Друг е въпроса, че съдът не обследва намесата на държавния служител и какво е правил той в разрез със закона, какво изобщо е правил с машините и неговите обяснения.
Така, ако бъде спазен закона изрядно, на втори тур може да се гласува с машини. Ако не – ще остане само варианта с хартиени бюлетини.
Междувременно и ЦИК и ДАНС бяха обвинени, че изпълняват политически поръчки.
Излиза сякаш крадецът вика „дръжте крадеца!“ – добави проф. Пламен Киров.
До момента няма смислено обяснение от заместник-министъра, защо е постъпил по този начин, би трябвало да си дава сметка и за правните последствия от действията си. Всеки нормален човек би си задал човека какви последици ще настъпят от това!
Редно е той да даде обяснение на собствените си действия, а не да коментира другите институции.
До този момент премиерът трябваше да е освободил този заместник-министър.
Удивително е, че и отговорните разследващите органи до момента мълчат, прокуратурата и зъб не е обелила по случая.
Защо изобщо се смята, че дигиталните технологии са по-сигурни от някои елементарни технологии, известни още от древността?
Никъде в Европа не се гласува с машини и надали европейците са по-глупави от българите. Само донякъде в Белгия и на места във Франция, но това не е масово и е без значение.
Ние като че ли прекомерно много дигитализирахме нашия живот и от това възникват по-големи проблеми, отколкото решаваме.
Желаещите да гласуват с машини, трябва много внимателно да видят дали онова което е отпечатано на листчето от устройството - дали то съответства на техният избор. Едва тогава да пуснат бюлетината си.
Защото те може да гласуват за един кандидат, а машината да отпечата някой друг, ясно препоръча професорът по конституционно право Пламен Киров.