Синоптик: Високите температури остават до края на седмицата

1
Опасно горещо време в страната: Живакът може да достигне 40 градуса
Опасно горещо време в страната: Живакът може да достигне 40 градуса

Опасно горещо време в страната: Живакът може да достигне 40 градуса

Днес и утре цялата страна ще бъде обхваната от опасно горещо време, като на места температурите могат да достигнат и дори да надхвърлят 40 градуса по Целзий. Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) издаде предупреждение за изключително високи температури в Северозападна, Централна, Северна и Югозападна България. Дежурният синоптик на НИМХ Мартин Славчев информира, че на някои места градусите може да стигнат до 41.

„В Северозападна, Централна, Северна, Югозападна България градусите могат да достигнат и 40, дори 41. Високите температури остават до края на седмицата, но с тенденция да се понижават постепенно. Това обаче не намалява опасността от пожари, тъй като силният вятър, който ще духа през цялата седмица, създава допълнителни рискове“, сподели Славчев.

Как горещото време влияе на градската среда

Освен повишената опасност от пожари, горещото време представлява сериозна заплаха и за здравето на хората. Организацията „Грийнпийс“ - България проведе експеримент в няколко града на страната, за да демонстрира колко наистина е гореща градската среда по време на екстремни горещини. С помощта на термокамери бяха измерени температури около сградите, където живеем и работим. Резултатите показват, че температурите край някои сгради, изложени на пряко слънце, достигат до 70 градуса по Целзий.

„Основната ни цел е да покажем, че градовете се превръщат в все по-горещи точки - както буквално, така и преносно“, заяви Меглена Антонова, директор на „Грийнпийс“ - България. Експериментът проведен в Пловдив, един от най-големите градове в страната, ясно илюстрира този тревожен процес.

Липсата на зеленина – ключов фактор за повишаване на температурите

Една от основните причини за нарастващите температури в градовете е липсата на зеленина. Меглена Антонова подчерта, че настилките на тротоарите, сградните фасади и другите урбанистични елементи допринасят за т.нар. „горещи топлинни острови“ в градската среда. „Все повече страдаме от този проблем, защото на много места липсва адекватна зеленина, която би могла да смекчи ефекта от екстремните температури. Всичко е свързано с това как ще се адаптираме към променящия се климат“, поясни тя.

Експериментът на „Грийнпийс“ подчертава колко е важно да се обърне внимание на този проблем и да се вземат мерки за увеличаване на зелените площи в градовете. Това не само ще подобри качеството на живот на жителите, но и ще спомогне за намаляване на температурите в урбанизираните зони.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Снощи звъня на милото и вдига жена му. Трябваше да импровизирам. Едвам я навих да се прехвърли на Виваком.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари