Синът на Радой Ралин: Сега има диктатура на простака
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Между сатирата и реалността: Семейството на Радой Ралин разказва
В навечерието на Деня на независимостта, думите на легендарния български сатирик Димитър Стоянов, по-известен като Радой Ралин, отекват с особена сила: "Как ме мъчи всеки ден тоз въпрос трагичен - хем да бъда откровен, хем да бъда симпатичен". Тези редове поставят началото на една вълнуваща история за независимостта, разказана от сина и внучката на Радой Ралин пред журналистката Виктория Бояджиева.
Стоян Стоянов, син на известния писател, споделя своите възгледи за съвременното състояние на обществото: "На власт са хора, които не са набожни, които са простаци. Сега има диктатура на простака". Тези думи разкриват дълбоко вкоренено разочарование от текущата политическа и социална ситуация в страната.
Стоян разказва за травмиращ инцидент от миналото си, който илюстрира трудностите, пред които се е изправяло семейството: "Непознат човек искаше да ме блъсне с колата си, но избегнах удара. Той излезе и ми счупи ченето с юмрук. На другия ден имах изпит в Художествената академия, който се провали". Този случай е само един пример за предизвикателствата, с които се е сблъсквало семейството на Радой Ралин.
Години по-късно, Стоян и семейството му вземат трудното решение да емигрират. "Имахме няколко дела на съдия-изпълнители с космически суми, тук нямаше как да се погасят", обяснява той причината за това решение. Съпругата му Таня допълва картината, разкривайки още един аспект от натиска, оказван върху семейството: "През 2009 година един от агентите на ДС е стоял в техния дом и е искал да вадят писма на свекър ѝ от архива, за да може той да напише книга".
В контраст с тези трудни спомени, внучката на Радой Ралин - София Стоянова, представя своя творчески отговор на наследството на дядо си. Тя създава книгата "Правото да се очароваш" като контрапункт на произведение на своя знаменит дядо, продължавайки по свой начин литературната традиция на фамилията.
Тази история за семейство Стоянови е едновременно разказ за борбата за независимост на мисълта и духа, както и свидетелство за цената, която понякога се плаща за отстояването на собствените убеждения. В деня, когато отбелязваме независимостта на България, тя ни напомня, че свободата е не само национален идеал, но и лична отговорност, която всеки от нас носи и отстоява ежедневно.