Силвия Петкова: Има изключително голям полицейски произвол при тестването на шофьорите

1
Тестовете не могат да бъдат напълно точни, категорична е адвокатката
Тестовете не могат да бъдат напълно точни, категорична е адвокатката Снимка: БНТ

Тестовете не могат да бъдат напълно точни, категорична е адвокатката

Наредбата за тестване на полицаите, отменена на първа инстанция, предизвика широк обществен интерес и дискусии. Адвокат Силвия Петкова и заместник-председателят на Централния полицейски синдикат Добромир Добрев коментираха въпроса в предаването "Денят започва". Техните мнения се разделиха относно точността на тестовете и условията за тяхното провеждане.

Адвокат Силвия Петкова отбеляза, че проблемът се крие не толкова в самите тестове, колкото в тяхната неясна методика и неточност. Според нея, използваните медикаменти могат да съдържат наркотични вещества, което води до фалшиви положителни резултати. "Много зависи от медикамента, който е употребен", обясни пред БНТ Петкова. Тя добави, че дори лекарства за мигрена, които се продават без рецепта, могат да съдържат кодеин – вещество, което се класифицира като наркотично.

Адвокатът беше категорична, че тестовете не могат да бъдат напълно точни и изтъкна липсата на достатъчно ресурс както в техническо отношение, така и сред персонала, който извършва тестването. Освен това тя посочи, че има „изключително голям полицейски произвол“ при тестването на водачите. Това според нея увеличава риска от фалшиви положителни резултати.

Отговорът на полицейския синдикат: Видеонаблюдението сваля риска от злоупотреби

От своя страна, Добромир Добрев, представител на полицейския синдикат, оспори твърдението за полицейски произвол. Той изрази мнение, че с въвеждането на видеонаблюдение в почти всички полицейски автомобили рискът от злоупотреби е сведен до минимум. Добрев подчерта, че в 99% от случаите при проверки има видеонаблюдение, което позволява всяко подозрение да бъде разследвано и оспорено.

"Тези тестове се използват в цяла Европа, което означава, че не са чак толкова лоши", коментира още Добрев, като подчерта, че проблемът може да се крие в неправилното съхранение на тестовите касети. Той допълни, че има строги правила за пробовземане, но те рядко се спазват според наблюденията на адвокат Петкова.

Липсата на ресурси и забавянето на кръвните проби – ключови проблеми

Според адвокат Петкова, във всички случаи, в които се отчита фалшиво положителен тест, причината е в неспазване на условията за правилно пробовземане и съхранение на тестовите касети. Тя изрази притеснение относно продължаващото забавяне на кръвните проби. "Това е основният проблем – липсата на достатъчно техника, човешки ресурси и акредитирани лаборатории, които да изследват пробите", заяви адвокатът.

Петкова обясни, че не може да бъде въведен срок за изследване на пробите, докато не се осигурят необходимите ресурси. Административните съдилища чакат резултатите от кръвните проби, преди да се произнесат, което удължава времето за разрешаване на случая.

Синдикатът: Наредбата трябва да се преразгледа, но тестването е необходимо

Полицейският синдикат, представен от Добромир Добрев, е категоричен, че никога не е бил против тестването на полицаите. Според него, наредбата е приета прекалено бързо и съдържа процесуални пропуски. Той допълни, че предстои втора инстанция по делото, както и създаването на работна група за коригиране на пропуските в нормативния акт.

Добрев изрази увереност, че нова, по-подробна наредба ще позволи ефективно и прозрачно тестване на служителите. Той уточни, че е важно тестовете да не бъдат използвани като инструмент за натиск от страна на ръководителите към подчинените.

Какво да направят гражданите при фалшиви положителни резултати?

Адвокат Петкова обясни, че ако на водачите бъде неправомерно отнета шофьорската книжка след фалшиво положителен тест, те имат възможност за защита. "Хората трябва да оспорят навреме заповедта за отнемането на книжките и свалянето на номерата на автомобилите", подчерта тя. Петкова добави, че при загуба на работа в резултат на такъв случай, гражданите имат право на обезщетение.

Според адвокат Петкова, понякога се случва полицаите да отбележат наличието на външни признаци за употреба на наркотици, без да има такива. Това води до неправомерно тестване на водачите и в много случаи – до последващи отрицателни резултати.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 6
    4
    Az
    Според мен и за полицаи, и за шофьорите, пък и за всички режима на тестване трябва да бъде един. И не мога да разбера, как нашата държава, която взима милиарди лева дългове всяка година не може да отдели пари за да купи апаратура за всеки областен град, и да се осигури до 24 часа да излизат резултатите? Или управляващите просто не искат?
  • 0
    3
    do 1
    ei narkoman ako te fana 6e te biq ot centara do kulata i obratno
  • 0
    2
    Георги
    мръсни наркомани.Трябва да ви стрелят по улиците
  • 3
    1
    Кокича
    Русенските селяндури искат за една трева да се чукат камъни в Белене до смърт и след това на прасетата. Иначе са големи еврогейци и искат климатици в тролеите. Да не говоря, че същите примати още не са се научили да ди хвърлят разкапания боклук в контейнера, а не НАВСЯКЪДЕ.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари