Силвия Георгиева: Около 35 000 служители в общините са на минимална работна заплата
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 3
Изпълнителният директор на НСОРБ коментира поскъпването на водата в някои региони
„За общините и за държавата това е втора поредна година, която започваме без приет държавен бюджет. Общините са пряко обвързани с приемането на държавния бюджет, защото сме централизирана държава. Ние нямаме право да приемем наш общински бюджет. Винаги се намира начин в съветите да се намери консенсус, независимо от това колко разнородни са групите”.
Това заяви в предаването „Денят на живо” по NOVA Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините.
Всички бюджети – не само общинските, са разчетени на старата минимална работна заплата (МРЗ). В общините има около 35 000 служители, които получават минимална работна заплата. В удължителния закон няма предвидени средства. Там има само разпоредби. Влизаме в 2023 г. със същите пари, които сме разходвали м.г.
„Ако няма приет държавен бюджет до края на януари, общините няма да могат да приемат капиталовите си разходи. Все още нямаме никакви указания как да процедираме при липсата на приет държавен бюджет и наличието на удължителен закон с приемането на поименните списъци с капиталовите разходи”, каза Георгиева.
Нищо не би могло да се строи, не можем да предприемаме никакво строителство, ако общинският съвет не е приел списък с капиталови разходи, повтори тя омагьосаният кръг, в която са общините.
"Имаме отворени покани за около 2 млрд. лева по Плана за възстановяване и устойчивост – проекти за саниране, изграждане на младежки центрове, на улично осветление. Всички те искат от нас проектиране. Дори да имаме тези пари, нямаме право да ги харчим, защото миналата година не сме проектирали. На този етап общините се готвят – до месец май ще се подават проектите за саниране".
Относно промените в Закона за ВиК Георгиева каза: „Липсата на конкретика и цифри бе причина да сме против този закон. Със сигурност в някои населени места водата би поскъпнала в пъти. Ние сме против начина, по който се прави промяната във водностопанската система – една от системите, поддържащи националната сигурност”.
Докладвай този коментар за нередност
×До 2-рия "Русенец": Защото всеки работи някъде, за да се пенсионира все пак ... някъде. Дали на човек му харесва или не дадена работа е съвсем друга ... работа. И в днешно време много хора работят и след пенсия. Община Русе също не прави изключение от други национални общини с ниското месечно трудово възнаграждение в порядъка на 600 лв. - това не прави впечатление нито на Общинския съвет, нито на който и да е Кмет. Но щом като никой от общинските служители не се оплаква и не стачкува? ... "Като няма прокопсия, Плюл съм в тази орисия!". А, "корупция" има само в главата на ... Глупака.
Докладвай този коментар за нередност
×Русенец: Въпроса е … Защо тези хора остават там до пенсия??? Няяяма,няяяма корупция….
Докладвай този коментар за нередност
×Ха ха ха: Именно че са служители и служат на някой който ги е назначил без да е ясно има ли реална полза от тях за обществото.