Ще стоим ли на студено тази зима?

1
Този въпрос вълнува обществото на фона на енергийната политика на Русия спрямо Европа
Този въпрос вълнува обществото на фона на енергийната политика на Русия спрямо Европа

Ще стоим ли на студено тази зима и колко ще ни струва топлото - този въпрос вълнува обществото на фона на енергийната политика на Русия спрямо Европа и проблемите с газовите доставки.

Енергийни експерти предупреждават служебното правителство да внимава с "Газпром" и намеренията страната ни да се върне към договора с руския газов гигант, пише FROG NEWS. Те успокояват - газ ще има. Има и възможности, но служебното правителство бездейства. Истинският въпрос е каква ще е цената.

"Има рискове при сделката с танкерите (за втечнен газ, бел.ред.), свързана с допълнителни разходи. Виждаме, че се отказват, защото разходите по закупуването на слотове са спекулативно високи. Не бих казал, че е грешка. Силно окуражавам енергийното министерство да се обърне към турската система - там са големите резерви. Ние нямаме договор за междусистемна свързаност с Турция. Там има много газ, смесват се много потоци. България месеци наред се мотае с този договор и за мен това е странно", посочи пред bTV Иван Хиновски.

По думите му от “Газпром” също ще получим скъп газ.

"На TTF имаме рекорд. Много по-висока цена ще платим, отколкото през танкерите. Връзката с “Газпром” трябва да е последен резерв. И в момента получаваме руски газ през търговци. Никаква опасност от спиране на доставките няма. Те просто ще бъдат неуправляеми като цени", обясни Хиновски.

Мартин Димитров от "Демократична България" попита служебния премиер Гълъб Донев и президента Румен Радев потърсили ли са турските и гръцките официални власти за намиране на свободни капацитети.

"Те трябва да отговорят на този въпрос, защото трябваше да го направят, а не да чакат да се провалят нещата със седемте танкера и да отиват към Москва. Ако си седят вкъщи, няма да си намерят терминали", посочи още Димитров.

Той предложи страната ни да направи бартер с Румъния - северната ни съседка да намали потреблението си на газ за производство на електричество, а страната ни - да изнася ток. Според Хиновски обаче тази идея не може да бъде реализирана, защото няма капацитет за пренос.

"Високи ще бъдат сметките тази зима. 70% от себестойността на топлинната ни енергия е цената за газ. При 60% ръст в цената на природния газ над 40% е логично да има ръст в цената на парното. Следват други обстоятелства - предлагат се икономически режими, намаляват се разходи. Очаква се около 20-25% по-скъпа енергия. Ще платим например 125 лева, ако миналата сме платили 100 лева парно", посочи Хиновски.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    2
    Някой
    На автора на статията,ще стоим при майкати на топло!
  • 6
    1
    5k0f i @sen f@silef sa shpioni
    Олеле божке, тези американски пропагандатори ни обяснявали да внимаваме с Газпром!! Смях! 30 години Газпром доставя газ в цяла Европа, но чак сега американските шпиони облъчват населението, че Газпром не е надежден доставчик! ха-ха-хах
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари