Шок на световния пазар: Цените на торовете в Китай експлодираха

0
Увеличението е с почти 40%
Увеличението е с почти 40%

Цените на торовете в Китай се повишиха до нов рекорд.

Страната е един от най-големите износители в света, което определя осезаемите ефекти в различни региони на света. В края на юни цените на уреята на фондовата борса в Джънджоу се повишиха до еквивалента на 340 евро за тон, което представлява увеличение с почти 40 % в сравнение с началото на април, пише agrozona.bg. Тази ценова експлозия за най-важния азотен тор в света се очаква да се отразят на европейските пазари – а заедно с това и изкупните цени за местните фермери.

Цените за карбамид и други азотни торове вече са на многогодишни върхове. Индия, един от най-големите вносители на карбамид, е особено засегната. Индийците обикновено купуват урея на големи търгове на световния пазар, главно в Китай. Очаква се следващият предстоящ търг може да повиши цените отново.

Цените на уреята се повишиха и в международните търговски центрове. В Американския залив понастоящем карбамидът се доставя на цени от 440 щатски долара за тон, а в Египет тонът в момента струва 470 щатски долара, предаде agrarheute. Сега международните търговски компании се опасяват от въвеждането на експортни тарифи и други регулаторни мерки с много негативни последици за цените на световния пазар.

Китайските власти планират да засилят надзора на пазара и да предприемат решителни действия срещу складирането на торове, спекулации с цените и разпространението на информация за увеличението на цените. Официалните власти съобщиха, че Националната комисия за развитие и реформи (NDRC) е започнала разследване на пазара на карбамид заради рязкото покачване на цените на торовете. От комисията са изпратили екип на фондовата борса в Джънджоу, който да проучи предисторията на увеличението на цените.

Според анализаторите обаче цените на уреята са се повишили до рекордно ниво поради по-ниското производство, повишените разходи за енергия и нарастващото вътрешно и международно търсене. Сега опасенията са, че Китай може да въведе експортни мита заради високите цени. Това се случи веднъж през 2008 г. по време на финансовата криза, като тогава цените продължително нарастваха. „Въвеждането на мита върху износа на торове вероятно би имало обратен ефект и би довело до по-нататъшно повишаване на цените извън Китай поради предполагаем недостиг на продукти“, коментира китайски анализатор пред Reuters.

Междувременно китайското правителство обяви, че фермерите ще получат 20 милиарда юана безвъзмездни средства в отговор на повишаването на цените на селскостопанските стоки. Ако Китай въведе данък върху износа, това ще дойде във възможно най-лошия момент за Индия, която е най-големия вносител на карбамид в света и след три последователни търга и набавени 1,92 милиона тона, страната има нужда от още торове.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари