Шест български мандри "блъскат" сиренето с палмово масло
- Редактор: Антония Петрова
- Коментари: 0
По сигнал на Българската асоциация на млекопреработвтелите Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) започна масови проверки на съдържанието на млечните продукти.
Взети са близо 400 проби от търговска мрежа от български ивносни марки - сирене, кашкавал и масло, информира БНР.
От изследваните до момента 164 проби на сирене в 6 проби на български марки е установено наличие на растителни мазнини, което не е посочено на етикета. Това съобщи изпълнителният директор на БАБХ д-р Дамян Илиев след среща с представители на млекопроизводителите.
Агенцията по храните е проверила качеството на млякото в 1200 от най-големите ферми в България.
Проверките са част от екшън-плана, който ведомството изпълнява като последен опит на страната ни да докаже на Европейската комисия, че млякото, което се произвежда у нас, отговаря на европейските изисквания и млечните ни продукти имат място на европейския пазар.
Влагането на палмово масло и други неживотински съставки, както и сухо мляко, не са забранени от закона, стига това да е посочено на опаковките на продуктите.
Това сирене ще се счита за неправилно етикетирано и ще бъде поставено под възбранена. Предстои потвърждаване на резултатите в референтна лаборатория в Германия, уточни Дамянов.
За последните 10 дни, откакто тече проверката, са установени и над 200 тона мляко с произход от ЕС, неотговарящо на изискванията за съдържанието му. Суровината ще бъде използвана само за производство на сирене с период на зреене 60 дни.
В това мляко обаче нямало растителни мазнини. При втория етап на вземане на проби за качеството на суровото краве мляко резултатите били по-добри от първите.
"При първия етап на пробите имаше много ферми, чието мляко не отговаряше. След като предоставихме на фермерите резултатите от първите проби, те са отстранили някои проблеми", увери Илиев.
Окончателната оценка за качествените показатели на млякото по европейските стандарти, предлагани от фермите, ще бъде дадена след последните проби.
Фермите с лоши резултати имат срок да се поправят до края на май. След това продукцията им няма да се ползва за прясно и кисело мляко, предупреди Илиев.
Според фермера Танчо Колев мерките ще засилят сивия сектор. "В момента градим сива икономика. Ние унищожаваме. Това мляко няма да се хвърля. Ще влиза нощно време в мандрите, но ще влиза", коментира той пред БНР.
От четвъртък БАБХ започва проверка за качеството на млякото и в по-малките ферми. Тече проверка и за влагане на растителни мазнини в сиренето.
Катастрофа доведе до сбиване в столичния квартал "Люлин"
Скок на безработните след масови съкращения в страната
Николай Денков: Търсим мнозинство за закони, не за кабинет
Млад юрист започва кариера в Областна администрация - Русе
Млад юрист започва кариера в Областна администрация - Русе