Шефът на БУЛАТОМ: Не сме зависими от руския инженеринг

0
Горивото е с руски произход, но РОСАТОМ не е в забранителния списък
Горивото е с руски произход, но РОСАТОМ не е в забранителния списък Снимка: БНТ

Не сме зависими от руския инженеринг - 100% българската атомна централа се обслужва от български ядрени компании, които работят в този бизнес

Това заяви в "Денят започва" по БНТ Богомил Манчев, председател на УС на БУЛАТОМ.

"Горивото е с руски произход, но РОСАТОМ не е в забранителния списък", каза той. "Ако бъде поставен по санкции - 28% от американските централи ще спрат, защото получават уранов концентрат от РОСАТОМ. После ще мислим за нас", каза той.

Към България има две предложения - едното е от "Уестингхаус", които мога да произведат старото гориво и те имат още година, за да направят анализ дали тяхното гориво става за нашите централи. Другото предложение е от ФРОМАТОМ. Който даде най-добри условия за АЕЦ "Козлодуй" - той е, каза Манчев.

Частите за подмяна и поддръжка на АЕЦ-а обаче биха могли да бъдат проблем, но има компании в Европа, където могат да се произвеждат част от резервните части - в Чехия и Франция.

По отношение на спирането на ТЕЦ Марица 3 шефът на БУЛАТОМ заяви, че централата има комплексно разрешително и ако има някакви нарушения, трябва да ги оправи и да възстанови работа. Инсталираната мощност на ТЕЦ-а е 120 метавата, но те работят под 100 мегавата. Ако достигнем максималните нарушения - независимо на кой ТЕЦ - защото нарушенията се отчитат на всички въглищни централи и се наложи да спрем нашите централи - ще затворим от около 4000 мегавата мощности, което е 16 млн. мегават часа производство на електроенергия на годишен план. Т.е. сто процента ще прекъснем износа и ще имаме дефицит, а няма много излишна енергия около България, каза Манчев.

На въпрос защо сега се предприемат мерки с ТЕЦ Марица 3, при положение че са направени вече 23 нарушения от страна на централата, Манчев препоръча да се зададе въпроса на предишните два министъра на енергетиката, както и на министрите на околната среда и водите.

Много лесно с лека ръка затваряме, но проблем е за хората, които работят, каза той

"ЕС искаше да затвори всички ТЕЦ-ове до 2025 година, но ние се преборихме като държава да го направим до 2038-а година. Но и до 38-а година няма нищо да направим, защото сме такива - хитруваме. Смятаме, че на нас ще ни се размине. Два мандата говориха, че ще получим дерогация, от какво да получим дерогация? Не представляваме никакъв съществен принос", каза шефът на БУЛАТОМ

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари