Севдалин Желев: Стабилността на енергийната система в България е под риск
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 2
Директорът на „Топлофикация - Русе“ заяви, че бързото спиране на въглищни мощности е неприемливо, поражда сериозни рискове за сигурността на доставките, по-високи разходи и висока социална цена
„С настоящите Териториални планове за справедлив преход за трите въглищни региона Перник, Кюстендил и Стара Загора се прави опит за закриването на въгледобива и енергетиката в България. Целият екип на „Топлофикация - Русе“ настояваме тези така важни и решаващи бъдещето на сектора ни документи да не бъдат приемани и изпращани в Брюксел в сегашния им вид. В противен случай се рискуват стотици работните места на всички пряко и косвено, свързани с дейността на въглищните централи и стабилността на електроенергийната система в България.“
Това заяви инж. Севдалин Желев, директор на топлофикационното дружество в Русе.
По думите му през последните няколко години съдбата на въглищните централи е една от основните теми в енергетиката ни, но години наред се отлагаха възможностите да бъдат обсъдени вариантите за модернизация на предприятията, за да се изпълнят европейските изисквания за постигане на нискоемисионна енергетика. Той подчерта, че рестриктивните мерки, които се планира да бъдат предприети, ще ликвидират един структуроопределящ сектор за българската икономика.
Изпълнителният директор заяви, че целият екип на дружеството застава зад колегите си от въглищните централи, които отстояват своето право да се осигурят средства за инвестиции в нови съоръжения, работещи с по-екологични горива и така въглищата постепенно да се премахнат. „Топлофикация - Русе“ вече е започнала своята енергийна трансформация, която ще се случи трудно без помощно финансиране.
Инж. Желев посочи, че в утрешният ден е изключително важен за бъдещето на енергетиката на България, защото териториалните планове за справедлив преход ще се обсъждат на заседанието на Министерски съвет.
„Очакваме да се разгледат и приемат всички становища и искания на енергетиците и миньорите. Надяваме се да бъдат внесени регионалните планове, които реално отговарят на спецификите на страната ни и възможностите, които имаме да реализиране на плавен и справедлив преход“, подчерта инж. Желев.
„Сценариите за бързо спиране на въглищните централи до 2030 г. не произтичат от целите на Европа. От България се изисква да се намали количеството въглеродни емисии и да се подобри качеството на въздуха. Това е постижимо чрез инвестиции в модернизация и намаляване на използваните въглища“, обясни той.
Желев заяви, че бързото спиране на въглищни мощности е неприемливо, поражда сериозни рискове за сигурността на доставките, по-високи разходи и висока социална цена. Той заяви, че плановете за ускорено въвеждане на ВЕИ не могат да гарантират в дългосрочен план стабилността на енергийната система на България. Той беше категоричен, че трябва да се запазят базовите мощности, докато не се намери реална тяхна алтернатива. По повод изнесената информация за раздаване на милиарди левове европейски средства по плана за справедлив преход на определени фирми, инж. Желев коментира, че това е недопустимо. Той подчерта, че европейските средства трябва да се разпределят чрез провеждане на публичен конкурс, в който с приоритет вземат участие засегнатите дружества. Инж. Севдалин Желев изрази надежда, че подкомисията за контрол на еврофондовете, която предстои да започне да работа ще подготви ясни критерии за фирмите, които ще кандидатстват по Териториалните планове за справедлив преход на въглищните региони.
Докладвай този коментар за нередност
×Русе: От преди десетина години сме на ТЕЦ - топла вода и отопление. Супер много сме доволни. Но живеем в 8-етажен блок със нормални, коректни хора и това има огромно значение. Комфорта е много по добър от жилищата в които сме били без ТЕЦ. Цената засега е приемлива. Тези които нямат достъп до ТЕЦ завиждат и се пукат от бяс. Вярно е , че не всички могат да са на ТЕЦ . А отвън натискат България да си закрие мощностите , просто защото искат България да я няма .
Докладвай този коментар за нередност
×Циркаджии: Точно пък Топлофикация Русе е най-голямата смешка в българската енергийна система.