Семейна ли е катедрата на Ветеринарния факултет в Лесотехническия?

1
Защо конкурсите се печелят от роднини на преподаватели?
Защо конкурсите се печелят от роднини на преподаватели? Видео: NOVA

Назначават ли се роднини на преподаватели в Лесотехническия университет в София и на какъв принцип се печелят конкурси за асистенти в престижния Ветеринарен факултет?

По следите на този сигнал тръгна екип на „Събуди се”.

Д-р Ирина Тодорова е назначена за асистент в Тракийския университет през 2000 година. Следват 12 години преподавателска дейност, стига до главен асистент в катедра „Хирургия" на факултета по Ветеринарна медицина. Специализирала е в Анкара, Хановер и Мадрид. Изнасяла е лекции в Македония и Турция, има над 10 сертификата за различни разработки. Учредител е на Асоциацията на ветеринарните хирурзи.

„2012 година се прибрах в София поради семейни причини и отидох на разговор с проф. Аминков”, разказа тя.

Тогава той е шеф на катедра във Факултета по ветеринарна медицина, където Ирина се опитва да продължи преподавателската си дейност.

„Тогава ме увери, че няма място за асистент и затова не могат да ме вземат. В продължение на пет години очаквах да се обяви конкурс. По-миналата година на конгрес във Варна разбрах, че 3-4 месеца по-рано в катедрата по хирургия, където работи професор Аминков, е назначен неговият син - Константин Аминков, за когото разбрах, че конкурс не е обявен", разказа Ирина.

По закон всички конкурси за заемане на академични длъжности трябва да бъдат обявени на сайта на университета със срок от два месеца и в „Държавен вестник” . Единствено изключение прави изборът на асистенти.

С днешна дата проф. Аминков е декан на Факултета по ветеринарна медицина. Синът му Константин Аминков е асистент в катедрата, назначен веднага след завършването му.

„Мога да твърдя, че към сина си съм много по-строг, отколкото към всички друг в катедрата. Той беше втори по успех, нямаше други кандидати. Конкурсът беше обявен, както всеки друг”, заяви проф. Аминков.

Ирина търси в сайта на университета въпросния конкурс, но такъв не открива. През 2017 година се провежда втори конкурс за заемане на длъжност „Асистент”. Д-р Тодорова разбира за него в последния момент.

„За друг син, на доцент Надя Златева, която също е преподавател в катедрата. Конкурсът е обявен заради нейния син. Въпреки това аз реших да си подам документите и да кандидатствам”, разказа още Ирина.

Допусната е до втори кръг - събеседване. Конкурсът обаче е спечелен от д-р Маринов - току що завършилия син на преподавателя доцент Надя Златева.

„Не мога да допусна това, че Георги е син на доцент Златева е бил облагодетелстван, за да има по-високи оценки”, обясни зам.-деканът на проф. Георги Георгиев.

„Професор Аминков е кум на Надя Златева – семейна катедра. Имат и длъжностни, и служебни ангажименти помежду си”, обясни още Ирина.

За професорите от Лесотехническия университет точно документите са в основата на решението на Комисията. Кандидатът Маринов е изучавал две дисциплини повече от д-р Тодорова и владее по-добре чужди езици, а д-р Тодорова, въпреки дългия си трудов стаж, няма все още защитена дисертация.

Д-р Тодорова е един от авторите на ръководство за упражнения. Това обаче не е достатъчно, за да увери Комисията в нейните умения на преподавател. От там обясниха, че има пропуски в подадената документация. По думите на Ирина Тодорова обаче на Комисията са предоставени всички документи.

Още същия ден д-р Тодорова подава и писмена жалба до ректора на университета. Никой обаче не се е ангажирал с писмен отговор. Екипът на „Събуди се” разговаря с ректора на Лесотехническия университет, който обясни, че е поискал мотивирано становище на журито.

Д-р Тодорова търси правата си като подава сигнали до всички компетентни институции. Според Комисията конфликт на интереси няма, а според съда  искането на Ирина е неоснователно, тъй като е задала грешно иска си.

От Министерство  на образованието заявиха, че отговор до д-р Ирина Тодорова е изпратен и в дадената ситуация ведомството няма правомощия. В подкрепа на доктор Тодорова се обяви и председателят на Съюза на ветеринарните лекари д-р Михаил Бащавелов. Д-р Тодорова е категорична, че ще продължи да търси правата си.

Източник: NOVA
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари