САЩ и Франция ще строят 4 ядрени блока на площадките в Козлодуй и Белене

0
„Уестингхаус“ ще строи 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“, EDF - два блока на АЕЦ „Белене“
„Уестингхаус“ ще строи 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“, EDF - два блока на АЕЦ „Белене“

„Уестингхаус“ ще строи 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“, EDF - два блока на АЕЦ „Белене“

7 и 8 блок на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ ще бъдат с американски реактори АР 1000 и ще бъдат строени от „Уестингхаус“, а двата блока на площадката на АЕЦ „Белене“ ще бъдат изграждани от ЕDF. Това стана ясно от обясненията на заместник-министъра на енергетиката Еленко Божков по време на конференция за развитието на ядрената енергетика в България, организирана от ръководството на Световния енергиен конгрес в страната ни.

Във връзка с изграждането на 7 и 8 блок предстои подписване на междуправителствено споразумение със САЩ. Впоследствие този документ трябва да бъде нотифициран от Европейската комисия и ратифициран от предстоящото (надявам се 49-то ) Народно събрание, обясни Еленко Божков пред участниците в конференцията и в отчет на това „какво е свършило служебното правителство“ по поставения ангажимент от страна на депутатите от предходния парламент. Както е известно в последните си дни те задължиха служебният кабинет именно с подписване на междуправителствено споразумение със САЩ за изграждане на 7 блок на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ по технологията АР 1000.

Служебното правителство обаче има съществен напредък и по бъдещето на АЕЦ „Белене“, стана ясно от думите на заместник-министъра. „Изпълнителният директор на EDF ще пристигне на посещение в страната ни на 4 април с цел доизграждане на два енергийни блока на площадката на АЕЦ „Белене“. Съответно на 18 април френски експерти ще направят оглед на площадката и оборудването“, каза Еленко Божков. За да започне изграждане на енергийни блокове на площадката на Белене също ще е необходимо междуправителствено споразумение, но то няма да има нужда да бъде нотифицирано от ЕК, обясни Божков.

Обозримият срок за влизане в експлоатация на 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“ е 2045 г., а на двата блока на АЕЦ „Белене“ – 2035 г.

Заместник енергийния министър съобщи също така, че е подписан окончателния договор за доставка на ядрено гориво за 5-ти блок на АЕЦ Козлодуй с френската компания „Фраматом“. Припомняме, че той е за срок от 10 години.

По отношение на „Уестингхаус“, които трябва да доставят гориво от 2024 г. за 6-ти блок, заместник-министър Божков уточни, че в момента тече подаването на анализите в АЯР, а утре предстои поредно съвещание в министерството по темата.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    10
    русенец
    Служебното правителство, водено от бивш ЗКПЧ в армията, има ли компетенциите и правомощията да взема такива решения? Аз съм ЗА ядрената енергия! Но защо точно французи и американци? Франция от над 10 години прави ядрена централа във Финландия и все още не може да я пусне в експлоатация. Уестингхаус колко централи имат изградени в света? Прочие, това е японска фирма, собственост на Митсубиши, понеже бяха фалирали и я изкупиха.
  • 1
    9
    Темерут
    Чакам с нетърпение всички диванни ядрени експерти, които разпалено обясняваха как нямаме нужда от електроенергията на АЕЦ Белене, рязко да обърнат палачинката и също толкова разпалено да ни убеждават за нуждата от нови мощности...
  • 3
    8
    Ако бяхме
    построили Белене, когато му беше времето, при тази средна цена на тока в Европа, днес например е 200+ евро за МВтч, щяхме да печелим и то добре и нямаше да мислим какво аджеба ще стане, ако затворим Мариците! Ама то на българина все втория акъл е по-добрият
  • 4
    7
    до 6
    Каква 2014-та година ми говориш, като на 28 март 2012 г. XLI народно събрание потвърждава взетото преди това решение на правителството на ГЕРБ за спирането на проекта?!? а тука ти цитирам изказване на шефа на Булатом от 2021: „Изграждането на АЕЦ "Белене" ще струва около 10 млрд. лева, но атомната централа ще донесе огромни приходи от около 100 млрд. евро (около 20 пъти повече). Това казва в интервю за БТА председателят на "Булатом" Богомил Манчев.“ това със все инфлацията. Ама да си караме по опорките, нъл тъй?!?
  • 0
    6
    До 5
    Кога Белене е било 6 милиарда лева бе Митрофанов ? Към 2014 година стойността беше 21 милиарда евро ,а до пуск щеше да спре до към 23 млд. евро ! Питай ,бай Еленко, сегашният зам.министър на енергетиката ,бивш кадър на ЦК на БКП ,за тежестта на изплащането и за цената на произвежданата ел.енергия ! Аман от агитатори на ОК на БКП- Русе!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари