Самуил Рефетов стана "Доктор хонорис кауза" на Русенския университет
- Редактор: Ралица Матеева
- Коментари: 0
На тържествена церемония днес академичното ръководство на Русенския университет връчи на проф. Самуил Рефетов най-високата си почетна титла "Доктор хонорис кауза". Званието се връчва на американският професор с русенски произход за фундаменталните му научни и творчески постижения в областта на ендокринологията, педиатрията и молекулярната генетика. Церемонията бе водена от ректора на Русенския университет проф. Христо Белоев.
„Особено съм поласкан да бъда днес тук сред вас и да бъда удостоен с тази почетна титла. Това почетно звание не е първо за мен, но е най-скъпо, защото представлява България и Русе“. С тези думи започна словото си след удостояването му с почетната докторска титла на Русенския университет проф. Рефетов. Той си спомни с носталгия за своето детство в Русе, и за годините, прекарани във френското католическо училище "Нотр Дам де Сион". Не бе пропуснат и неговият ментор - немският лекар и философ Алберт Швайцер, под чието влияние младият Рефетов насочва интересите си към медицината, завладян от хуманизма на учителя си - един от най-великите мъже на нашето време, Нобелов лауреат за мир през 1952 г.
Проф. Рефетов посещава България и Русе по покана на Българската академия на науките и изкуствата, която чества 10 години от възстановяването си през 2004 г. От тогава проф. Рефетов е редовен член на академичното й тяло.
Американският професор от Университета в Чикаго е номиниран за най-престижното отличие - Нобелова награда по медицина за фундаменталния му принос в областта на молекулярната генетика. След дългогодишни проучвания, започнали от 1969 година, през 1989 година професор Самуил Рефетов открива синдрома на резистентност към тиреоидните хормони. Този синдром по-късно е наречен "Рефетов синдром" на името на своя откривател. Същността на откритието е в това, че професор С. Рефетов е разкрил причината за тази резистентност - мутацията на рецептора на щитовидните хормони. Образно и достъпно, проф. С. Рефетов обяснява откритието си - ако хормонът е "ключът", а рецепторът е "ключалката", то решението на дългогодишната загадка пред медиците е в "ключалката", т.е. рецепторът. Откритието дава огромен тласък за развитието на генетиката в световен мащаб, за което проф. С. Рефетов е предложен за Нобелов лауреат по медицина.
Нов търговски обект отваря врати в Русе
Костадин Костадинов: Няма да оттеглим кандидата си за...
Народното събрание прави пети опит да избере председател
Костадин Костадинов: Няма да оттеглим кандидата си за...
България и Румъния получават допълнителни изисквания за...