Русия търси подкрепа от Африка в противопоставянето със Запада

0
Президентите на Русия и Централноафриканската република Владимир Путин и Фостен-Арканж Туадера в кулоарите на предишното издание на форума Русия - Африка в Санкт Петербург, 28 юли 2023 година
Президентите на Русия и Централноафриканската република Владимир Путин и Фостен-Арканж Туадера в кулоарите на предишното издание на форума Русия - Африка в Санкт Петербург, 28 юли 2023 година Снимка: Павел Бедняков, РИА Новости /Архив

Владимир Путин обеща пълна подкрепа на африканските държави на среща в Сочи

Русия търси подкрепа от Африка в противопоставянето със Запада.

Миналата седмица Русия направи нов опит да привлече Африка като партньор в противопоставянето си на западните страни. На среща на високо равнище, проведена в черноморския курорт Сочи, руският президент Владимир Путин увери африканските лидери, че Москва е готова да им предостави „пълна подкрепа“. В реч, изчетена от руския външен министър Сергей Лавров, президентът потвърди, че Русия ще подкрепя своите африкански партньори в различни сфери.

След като отношенията между Русия и западните държави се влошиха драстично след конфликта в Украйна, Кремъл насочи усилия към укрепване на партньорства с Азия, Африка и Близкия изток. Тази стратегия цели да представи Русия като защитник на „многополюсния свят“, което отговаря на интересите на редица държави на африканския континент.

Подкрепа и инвестиции в Африка

Отново в кулоарите на форума в Сочи, руският външен министър Лавров подчерта значението на руско-африканските отношения, които „се развиват и укрепват все повече и повече“ през последните години. Русия увеличава своето военно присъствие в региона чрез наемници от частната военна компания „Вагнер“, известна сега и под името „Африканският корпус“, както и с руските военни „съветници“.

По данни на „Рособоронекспорт“, Русия е доставила оръжие на африканските държави за повече от 5 милиарда долара през изминалата година. В допълнение, руски компании като „Алроса“ и „Лукойл“ активно инвестират в страните от континента, като развиват дейности в секторите на добив на диаманти и енергетика в Ангола, Зимбабве, Нигерия и други държави.

Разрив с бившите колониални сили

Западноафриканските страни като Нигер, Мали и Буркина Фасо прекъснаха връзките си с Франция и обърнаха поглед към Русия след серия държавни преврати. Тези държави вече получават военна подкрепа от руски инструктори, които подпомагат местните армии в борбата с екстремистките групировки в региона.

Малийският външен министър Абдулайе Диоп посочи пред медиите, че Русия се представя като партньор, който не носи „колониална тежест“. Той подчерта, че Русия не е участвала в колониалното минало на Африка, а е подкрепяла континента в стремежа му към независимост. Външният министър на Буркина Фасо, Карамоко Жан-Мари Траоре, също отбеляза, че сътрудничеството с Русия е „по-подходящо за нуждите на народа“.

Проблеми и предизвикателства за западните сили

На фона на засилващото се руско влияние в Африка, влиянието на САЩ и други западни сили започва да отслабва. Администрацията на бившия американски президент Доналд Тръмп, както и настоящият президент Джо Байдън, се изправят пред значителни трудности в опитите си да възстановят отношенията с африканските държави. Влиянието на Китай, в същото време, продължава да нараства, оставяйки Запада в неравностойна позиция.

Политически и военни предизвикателства в региона

Въпреки усилията на Русия и Китай да разширят влиянието си в Африка, някои анализатори се съмняват в устойчивостта на руските интереси. Според директора на института „Тимбукту“ в Дакар Бакари Самбе, африканската политика на Кремъл може да загуби значението си, ако конфликтът в Украйна приключи. Той добавя, че в такъв случай Африка може отново да изпадне в периферията на руската геополитическа стратегия.

Експерти коментират, че ако Доналд Тръмп се завърне като президент на САЩ, неговата администрация вероятно ще следва по-прагматична политика спрямо Африка. Тя би се фокусирала върху икономически и търговски въпроси, вместо върху теми като демокрацията и човешките права, което може да доведе до по-директен подход за борба с руското влияние в региона.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    4
    Лойд Остин
    До 3 - мартинчо,ти като обичаш негърски лайна искаш ли да те командировам в Африка ? Тъкмо освен течен шоколад ще опиташ и негърска черна паламарка,стига само руски тираджии си продухвал хохохо
  • -2
    3
    До 2
    Ти като смука червени паламарки какво ти стана,освен хубаво??
  • 0
    2
    До даскала
    Алкохолик,пак ли си отрано на хоремага с пърцуцата ? Африка изхвърли френските педерасти,в момента Китай и Русия са на преден план. Тоест ще има търговия без да се отварят граници за пълчища черни маймуни - а и те в Русия не искат,че там се работело,харесвали им евроГейските джендъри да им смучат черните паламарки
  • -1
    1
    daskal
    Русия да отвори широко границите си за милионите мигранти от Африка. Ето това е сътрудничество и подкрепа.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари