Русенци пазаруват в Румъния заради по-ниски цени

3
Има разлика и в качеството на стоките. За съжаление, не в полза на българските пазари
Има разлика и в качеството на стоките. За съжаление, не в полза на българските пазари

Има разлика и в качеството на стоките. За съжаление, не в полза на българските пазари

Последните месеци са белязани от повишаване на цените на хранителните и нехранителните продукция в цяла Европа. Инфлацията расте, но с различни темпове в различните държави. Оказва се, че у нас в сравнение със съседна Румъния, с която доскоро бяхме сравнявани, цените на основни хранителни продукти, може с малко, но са по-ниски.

През месеците август, септември, октомври цените на стоките у нас сериозно скочиха - къде с 10, къде с 20%, къде с повече, но няма стока, която да е запазила етикета си от миналата година. И макар търговците да твърдят, че в последните седмица-две не се наблюдават сериозни повишения, хората продължават да си броят левчетата, когато влязат в магазина.

Тази жена си купува кренвирши. И малко е изненадана от цената, предава БНТ.

"Бяха по 7 лева, сега са по 9 лева – няма да си купуваме обувки и блузи, ще си купуваме храна и лекарства".

Милка Димитрова е собственик на квартален магазин в Русе. Казва, че в продължение на седмици е зареждала хранителните продуктите всеки ден на нови цени.

"Август-септември цените драстично се увеличиха на млечните продукти. Месните – частично, но и те леко мръднаха. За съжаление, в момента наблюдаваме на яйцата леко покачване… 2,50 Кашкавал, сирене – скочиха – 5-6 лева на килограм, което е много. Киселите млека 20-30% си скочиха… В сравнение с миналата година зеленчуците са с едни 30-40% нагоре по това време на годината", каза Милка Димитрова – собственик на хранителен магазин.

Според Елена Йорданова обаче има цени, които са нереално високи.

"Много са завишени. Просто непосилно. Майка ми е пенсионер, за нея е непосилно. Месото, колбасите, сиренето, плодове, зеленчуци, всичко има ръст. Инфлацията е много голяма, заплатите си стоят едни и същи. Трудно е", каза Елена Йорданова.

В същото време много хранителни стоки в съседна Румъния са на по-ниски цени. Затова и Диян Илиев, когато ходи до Гюргево или Букурещ, не пропуска да посети големите им магазини.

"Отдавам го на това, че в Румъния ДДС на този вид храни е 9%, докато тук у нас си останаха по-големи процентите… Примерно 1 кг кайма може да излезе в порядъка на 7-8 лева, докато тука вече знаете до къде стигнаха цените…. За олиото няма да говорим – бутилка олио в Румъния продължава да си стои 3,40-3,60, докато тука цените са над 4 лева и нагоре", заяви Диян Илиев.

Диян Илиев обаче е забелязал, че разлика има не само в цената на храните, но и на стоките в другите магазини.

"Когато в Румъния, по-специално в Букурещ, има промоции, цените наистина са промоционални… Пък разнообразието е много по-голямо. Във всеки един от магазините, където влизахме, има повече стока и по-различни модели – говоря за световни брандове, световни марки, които съществуват и в България", допълни Диян Илиев.

Хора, които по-често пазаруват в Румъния, коментираха и друго – че има разлика и в качеството на стоките. За съжаление, не в полза на българските пазари.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    9
    До 7
    Докато има 10% малоумници от 40% гласуващи, както и 60% негласуващи малоумници, Копейката и останалите рушлямисти ще си развяват коня и ще си живеем като Сатрапия в 15-ти век! За това допринасят и ОПГ ГРОБ=ДПС, БКП, Яневци и прочее кумуноиди! Жалко, но това е самата истина!
  • -1
    8
    Русенец
    Това е вярно че стоките в съседна Рувъния са и по евтини и най вече по качествени.Но авторът на статията е писал ,че всички русенци ходим до Гюргево.Това абсорютно не отговаря на истината.Дневно не повече от 30 човека преминават границата с цел пазаруване .И то част от тях са колоездачи и най вече през уикенда.За 140 000 жители това не е масово явление
  • 9
    7
    Никой
    Не ни иска за комшия и на гроба си ! Румънците убиха Чеушеско и лустрираха 80 % от комунистите в Румъния ! Останалите техни отрочета бяха заврени от Къовеши в затворите и страната ,с помощта на Франция ,дръпна много напред ! А ние още не знаем с кого сме ! Е ,кой ще те погледне за нещо ? Я вижте Копейкин какви ги дрънка и кажете в кой век е България !
  • 13
    6
    Гост
    Когато направиш държавата невъзможна за населението й.
  • 21
    5
    Архитекта
    Русе има възможност при желание от румънска страна да се обедини със Гюргево. Като БудаПеща. Това , разбира се е шега. Но ако хората са читави и от двете страни на Дунав , могат да живеят доста добре. Румъния си запази селското стопанство , но това е за сметка на поддръжката от западна европа в лицето на Франция. За България никой не се застъпи да запази селското стопанство.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари