Русенският университет отбелязва Деня на франкофонията
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 4
Всяка година Денят на франкофонията в Русенския университет се превръща в истински празник на духа и творчеството
Всяка година на 20 март над 270 милиона франкофони по света отбелязват Международния ден на езика, който споделят, езика на великите френски поети, писатели, философи, езика на иновациите.
Принадлежността на Русенския университет към това голямо франкофонно семейство минава през членството на русенското висше училище в Университетската агенция на франкофонията от 2017 г. И тази година, за 7-ми път, ние се присъединяваме към празненствата, културните и научните събития, които ознаменуват този забележителен ден.
Университетската Агенция на франкофонията е основана преди 60 години. Тя обединява над 1000 университета и изследователски институции от цял свят в 119 страни и е една от най-значимите асоциации за висше образование и научни изследвания в света. УАФ разполага с мрежа от 59 локални представителства с централи в Монреал и Париж. 10 регионални дирекции пилотират дейностите на терен на 5 континента.
Мисията на Университетската Агенция на Франкофонията е да представлява франкофонията в университетите и да участва в тяхното развитие с фокус върху образователната, изследователската и управленската дейност.
През юли 2018 г. Русенският университет беше инициатор и домакин на Националния семинар на франкофонските университети в България на тема: „Усъвършенстване на университетските системи за осигуряване на качество чрез добри практики на интернационализация на образованието“, организиран с финансовата подкрепа на Университетската агенция на франкофонията. Във форума взеха участие представители на 10-те франкофонски висши училища в България, членове на Акредитационния съвет на НАОА и държавни експерти в Дирекция „Висше образование” на МОН, като участниците се обединиха около конкретни стъпки за интернационализация на висшето образование в България.
На днешния ден Русенският университет отбелязва 7 години от членството си в семейството на франкофонните университети и с гордост отчита своите постижения през годините – участие на студенти в 6-то, 7-то и 8-то издания на Международния фестивал на студентите-франкофони от Централна и Източна Европа в Загреб /Хърватия/ 2017 г., в Ереван /Армения/ 2018 г. и в Пловдив 2018 г.; организиране на съвместни чествания на Деня на франкофонията със Средното училище за европейски езици в Русе; провеждане на седмици на френското кино, организиране на множество конкурси за ученици и студенти за творчески разработки на френски език и др.
Тазгодишният конкурс за есе на тема „И слава са бащите за своите деца“ привлече многобройни участници, сред които ученици от СУЕЕ – Русе с учител Силвия Мирчева и СУИЧЕ "Свети Климент Охридски"- Благоевград с учител Елеонора Лазарова, студенти от специалностите Математическо моделиране и Европеистика и глобалистика на Русенския университет, участници от чуждестранни университети /Middle East Technical University в Анкара Турция/, както и група Еразъм студенти от Франция и Испания, обучаващи се в Русенския университет.
Присъстващите се радваха на вълнуваща музикална програма в изпълнение на седмокласничката от Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ – Русе – Андреа Петкова, която е и представител на сдружение „Полифония“. Еразъм студентите от Франция също бяха подготвили музикална изненада за публиката.
Всяка година Денят на франкофонията в Русенския университет се превръща в истински празник на духа и творчеството, във вълнуваща среща на младостта с непреходната ценност на франкофонското културно наследство и съвременната му мисия да сближава хора и идеи по целия свят.
Докладвай този коментар за нередност
×112: За тези безсмислени проекти , за потрошените пари ,рано или късно ,някой от професорите на ВУЗ а трябва да ОТГОВАРЯ ! Парите са европейски ,а румънката не си поплюва ! Така че спокойният сън СВЪРШИ ! Сигналите до Европа са факт от 13 март 2023г.
Докладвай този коментар за нередност
×Това е: Поредният цирк, защото вчера Ристем паша връчи грамоти за научни проекти в РУ и какво се оказа. Биша медицинска сестра, вредена за главен асистент в Бизнес факултета се оказва ръководител на научен проект по една тема, която е много далеч от образованието и компетенциите ѝ - развитие на социално иновативни екосистеми в условия на дигитална трансформация. Тази женица хабер си няма от иновативни екосоциални системи, а камо ли от дигитална трансформация. Окава се, че "растежът" е много голям - от спринцовката за поставяне на инжекции и бинта за превръзки до иновативни и то регионални екосоциални системи, а да не говорим за дигитална трансформация. Да ви имам ръководителите на научни проекти и "резултатите" от научни проекти. А дали има някакъв научен резултат е ясно, такъв със сигурност няма. Франкофония, делиормания, "научни иновации" с много сложни операции, със стъкмистики и еквилибристики.
Докладвай този коментар за нередност
×инджинер: Аз дошъл андола,чакръкчия-тапия зех! Какафония-Ристем паша кърти кинти-о ляво...от дясно,как доди
Докладвай този коментар за нередност
×Асан: Ама 7 години нищо нне са, делиорманията е от много години в РУ. Затова с чест може да се нарича делиормански унивилает с управител Ристем Билюй паша.