„Ако караш родилка, направо ражда на пътя“: Живот в риск на пътя Плевен - Луковит
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Спешни медици алармират, че шофьорите масово не им дават предимство, а лошият път застрашава живота на пациентите
Проблемите по фаталната пътна отсечка между Телиш и Радомирци, където загина 12-годишната Сияна, продължават да се задълбочават. Екипите на Спешна помощ вече бият тревога, че линейките, транспортиращи тежки пациенти, не могат да стигнат безпрепятствено до болницата заради лошата инфраструктура и неадекватното поведение на другите водачи.
Спешните медици от Ловеч, които обслужват част от населените места по първокласния път I-3 Плевен-Луковит, са изправени пред комплексен проблем.
„По-голямата част от въпросния път е в област Ловеч, в Луковитския район. Смея да кажа, че при нас пътят е още по-лош. Цялото движение минава през центъра на Луковит, продължава посока София, където пътят става още по-тесен със същата настилка. Освен че пътищата са лоши, имаме едно безумно участие на водачи, които не се съобразяват нито с пътна обстановка, нито със знаци", сподели пред bTV д-р Силвия Моева, заместник-директор на Центъра за Спешна помощ.
Заобикалят с километри, за да спасят пациенти
Медиците признават, че в зависимост от състоянието на пациента, се налага да правят големи заобиколки, за да избегнат опасната отсечка между Луковит и Плевен.
„Ако пациентът е от Тетевен или Луковит, това е най-прекият път, но използваме този път, когато се касае за болен, когато е необходим щадящ транспорт, т.е. линейката не бива да кара бързо. Това са 50 километра. Когато се касае за критично болен, ние минаваме през Ловеч, главния път Ловеч – Плевен, т.е. изминаваме 100 километра, което в часово време за нас е проблем", обяснява д-р Моева.
Още по-обезпокоителен е фактът, че шофьорите на линейки масово сигнализират, че не получават предимство на пътя от другите водачи. Това подлага на сериозен риск не само работата им, но и живота на пациентите, които транспортират.
„Масово не се дава път на линейките, няма значение дали камиони или леки коли. Свириш зад него, караш, присвиркваш му, той е застъпил осевата линия и не се свива. Много малко пускат мигач и отбиват. Страхувам се за живота на хората, които возя, защото пациентът може да бъде почти неподвижен. Лекарите правят всичко възможно, стоят прави, включват системи, сменят банки и всичко това с газ, спирачки, газ спирачки. По този лош път, ако караш родилка, направо ражда на пътя", разказва Петър, шофьор на линейка.
Според д-р Пламен Вълчев основният проблем е, че шофьорите в България не са обучени как да реагират при движение на автомобили със специален режим.
„Изнервен шофьор, който е ядосан, че го е изпреварила линейка със специален режим, спира пред линейката, принуждава ни да спрем и с неприлични жестове и думи. Те не знаят как да отбият, как да ни направят път. Шофьорите, които се движат насреща, имат чувството, че също не трябва да са ангажирани", обяснява д-р Вълчев.