Русенски завод е сред икономическите гиганти на България
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 9
"Астра Биоплант" в Сливо поле се нарежда сред първенците по приходи в страната
Българската икономика демонстрира стабилност и растеж през изминалата година, като 42 компании в страната са регистрирали годишен оборот, надхвърлящ 1 милиард лева за 2023 година. Тази впечатляваща статистика е резултат от анализ на данните, предоставени от Информационната система за българските предприятия на Българската стопанска камара (БСК).
Особено забележително е, че 11 от тези предприятия са постигнали приходи над 2 милиарда лева, което подчертава силното представяне на водещите индустриални играчи в страната.
На върха на тази престижна класация се нарежда "Лукойл Нефтохим Бургас" АД, утвърждавайки позицията си като най-голямата българска компания. Нефтопреработвателното предприятие отчита рекорден оборот от 8,639 милиарда лева, което представлява забележителен ръст в сравнение с 2,177 милиарда лева, регистрирани през предходната 2022 година.
Сребърното място в класацията заема "Аурубис България" - водещ производител на мед и медни сплави, с внушителен оборот от 6,957 милиарда лева. Въпреки че компанията отбелязва лек спад от около 1 милиард лева спрямо предишната година, тя запазва стабилната си позиция сред лидерите в българската индустрия.
Тройката се допълва от "Лукойл-България" ЕООД, специализирана в търговията с горива на едро и дребно, с годишен оборот от 6,310 милиарда лева.
На четвърто място се нарежда заводът за биодизел "Астра Биоплант", разположен в град Сливо поле, с приходи от 4,019 милиарда лева. Макар този резултат да е значително по-нисък от рекордните над 7 милиарда лева през 2022 година, компанията запазва челната си позиция в сектора.
Петото място в класацията е отредено на Националната електрическа компания (НЕК) с оборот от 3,470 милиарда лева, което подчертава ключовата ѝ роля в енергийния сектор на страната.
Останалите компании в топ 10 включват:
- "БиЕй Глас България" АД - 2,980 милиарда лева
- "Булгаргаз" ЕАД - София - 2,565 милиарда лева
- АЕЦ "Козлодуй" ЕАД - 2,529 милиарда лева
- "Кауфланд България" ЕООД енд Ко КД - 2,437 милиарда лева
- "Лидл България" ЕООД енд Ко КД - 2,276 милиарда лева
Сред другите значими компании, които намират място в топ 30 на класацията, се открояват "Сакса" (№11) от сектора на горивата, Банка ДСК (№16), "А1 България" (№18) в телекомуникационния сектор, ТЕЦ "Марица Изток 2" (№19) в енергетиката и "Билла България" (№29) в сферата на търговията на дребно.
Тези резултати са ясен индикатор за устойчивостта и потенциала на българската икономика, демонстрирайки способността на водещите компании да се адаптират към променящите се пазарни условия и да поддържат висок ръст въпреки глобалните предизвикателства.
Докладвай този коментар за нередност
×Чернобил ряпа да ядеFf: Тръбата с химическите отпадъци и всякакви лайна на тази мафиотска фирма влиза в Дунава малко след Ряхово ,точно преди кладенците за питейна вода за това село и Разград и областта.Честито на ряховчани за коктейла който пият благодарение на станкофф и компания. А иначе след Мартен реката е на умирачка благодарение на алчността на тези свине.
Докладвай този коментар за нередност
×Инфо Шаран: От как заработиха с производство най са доволни Сливополчани,Ряховчани,Бръшлянчани и т.н. Поради причини,следните: Рибата стана по овкусена за хапка и пиика.Дивият шаран вече е възлеко осолен и обикаля с бяла манта като лаборант химик.Следи за екоравновесие то.Сома като по дърт стана асматик и се оттегли на Румънският бряг и по каналите.Риби купувам само Пирговски,Меченски,Батински.От Мартен ,Сандрово надоле да си я ядат.Със здраве на Ряховчани.
Докладвай този коментар за нередност
×Шпек-а: пфхахаха гоУем смех, я кажете колко данъци са платили :D Тия не случайно са "гиганти" щото са на наши ора и само гепат и никой не ги търси.. :D бах тия гиганти, ай сиктир
Докладвай този коментар за нередност
×бъчваря: Ужас. Нито една компания, която да произвежда нещо полезно. Примерно автомобили, компютри, електроника...Само търговци и кандидат шейхове.
Докладвай този коментар за нередност
×Капиталиста: Доста тъпа и подвеждаща статия. Първо тези компании "отличници" изобщо не са български. Само са разположени на територията на бг. Примерно Лукойл се държи и оперира през редица холдинги с неясна собственост, вероятно краните собственици са някакви руски или еврейски олигарси, така че крайната печалба въобще не остава в бг. "Аурубис-българия" произвеждаща мед, пък е собственост на герман;ци/белгийци. От години се знае, че българия е на първите места в класациите по производство на мед в Европа, но българите от това почти нищо не печелят, тъй като крайната печалба не остава в български ръце , а отива в чуждестранни граждани и фирми. И второ, това, че оборотът, който са навъртели тези небългарски предприятия надхвърля 1 милиард, не значи че нещо от тези пари остава за българите... От оборота първо трябва да се приспаднат всички разходи, и едва тогава получения чист финансов резултат се облага с 10% данък, който влиза в бюджета, той обаче едва ли е много . Медодобивната "Аурубис България", която е най-голямата компания в страната по оборот вече три поредни години, понижава печалбата си с 36% за последните 12 месеца. Резултатът към края на септември е 148.3 млн. евро (290 млн. лв.) Крайният извод от всичко това, че от тези огромни на пръв поглед обороти на въпросните предприятия, за българите остават само трохи, и токсични, отровни, канцерогенни отпадъци...