Русенската следа в съдбоносните процеси на единението между Княжество България с Източна Румелия
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
![Библиотеката „Любен Каравелов” припомня ролята на града в събитията от 1885 година Библиотеката „Любен Каравелов” припомня ролята на града в събитията от 1885 година](/snimka/202409/728_416/76a149a6ae9349dab942cd5a03f2d29c.jpg)
Библиотеката „Любен Каравелов” припомня ролята на града в събитията от 1885 година
Русе отбеляза 139 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия, което се случва на 6 септември 1885 година. По този повод Регионалната библиотека „Любен Каравелов” отправи поздрав към гражданите, подчертавайки важната роля на града в историческите събития, довели до този значим акт за българската нация.
Русенската връзка със Съединението е неоспорима. Един от ключовите организатори на събитията – Захари Стоянов, ръководил Българския таен революционен комитет, който подготвя Съединението, е живял в Русе както преди, така и след Освобождението. Освен това, княз Александър I Батенберг, под чието управление Съединението става факт, е често посещавал града, а днес неговото име носи площадът в центъра на Русе, където се намира паметникът на загиналите войници от Пети пехотен дунавски полк.
Този полк играе значима роля в сръбско-българската война, последвала Съединението, и остава в историята със своята смелост и саможертва. Паметникът на войниците, разположен на площада пред библиотеката, е символ на националната памет и място, където ежегодно се отдава почит на героите.
Съединението остава един от най-величествените моменти в българската история, който дава на народа чувство за гордост и увереност в бъдещето на страната. Събитията от 1885 година продължават да вдъхновяват и обединяват българите, припомня Регионалната библиотека „Любен Каравелов” в своето послание към гражданите на Русе.