Русенската опера посвещава спектакъл на Асоциация „Еврорегион Данубис“

0
„Ернани“ ще се играе на 11 май
„Ернани“ ще се играе на 11 май Снимка: Областна администрация Русе

На 11 май от 19:00 часа в Доходното здание в Русе ще се играе спектакълът „Ернани“

Постановката се посвещава на 20-ата годишнина от основаването на Асоциация „Еврорегион Данубис“, като по този начин от Държавната опера в крайдунавския град засвидетелстват своето уважение към дейността на организацията и настоящия изпълнителен директор Лили Ганчева. Припомняме, че през последните години „Еврорегион Данубиус“ се превърна в своеобразен мост не само между Русе и Гюргево, но и между България и Румъния, пишат от Областна администрация Русе. С помощта на Асоциацията са реализирани редица проекти в сферата на културата, земеделието, здравеопазването, бизнеса, повишаването на административния капацитет и куп други области от ежедневието.

На следващия ден – 12 май от 10:30 часа отново в Доходното здание, но този път в зала „Европа“ ще се проведе и тържествено общо събрание на „Еврорегион Данубиус“.

Асоциацията бе основана от ръководствата на Областна администрация – Русе и Окръжен съвет Гюргево на 9 май 2002 година с цел подпомагане интеграцията на България и Румъния в Европейския съюз и улесняване на трансграничното сътрудничество.

Интересен факт е, че в Русе за първи път операта „Ернани“ е представена в концертно изпълнение на 22 март 1995 година като част от програмата на международния фестивал „Мартенски музикални дни“ от Русенската филхармония и Смесен хор „Дунавски звуци“ под диригентството на Михаил Ангелов. „Ернани“ е петата опера на Джузепе Верди. След третата си оперна творба - „Набуко“ и след четвъртата си опера – „Ломбардци“, с представянето на „Ернани“ той се утвърждава в Италия като най-значимия оперен композитор.

Драмата „Ернани“ от Виктор Юго от 1830 привлича вниманието на Верди за избор на сюжет и съставяне на либрето. Тази драма е представител на жанра на драматичното театрално изкуство от епохата на Романтизма. Тя се превръща в основа за либретото на операта, приемайки най-характерните черти на романтичния театър – ярки, релефни в своята многостранност характери на персонажите, достигащи дори до противоречивост в своя психологически релеф, силно въздействащи на публиката със своите емоционални изяви. Тази изненадващо богата сетивност е допълнена и обогатена от музиката на Джузепе Верди.

Диригент на предстоящия спектакъл ще бъде Вилиана Вълчева, режисьор е Орлин Анастасов, а художник Денис Иванов. Хормайстор е Стелияна Димитрова-Хернани, хореографията е на Детелина Кремакова, а концертмайстор е Марта Бонева.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    4
    Ivan
    На лекичката мьжьт и беше някакъв в Общината,а тя нищо не прави,то е ясно,само се мога напред назад!
  • 7
    3
    Простете
    Още ли има 5 пи-ара на русенската опера? На държавна издръжка. Кое и пи-арстват?
  • 5
    2
    Иван Петров
    Тази леличка Ганчева - 20 години нищоправене и все заплати получава. Няма ли смяна ? Вечна е тя.
  • 9
    1
    Операта е хубава, но...
    И каква е ползата за града ни от еврорегиона? Русе, практически откъснат от държавата ни, за последните 20 години измършевя във всяко отношение за сметка на Гюргево.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари