Русенка разгадава магията на водата
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 4
Документален филм разкрива българския принос в аквафотомиката
Документалният филм "Бледо синя точка", посветен на науката Аквафотомика и нейната създателка - българката професор Румяна Ценкова, предизвика огромен интерес сред публиката по време на Дните на японската култура в България. Събитието, част от 35-годишната традиция на културния обмен между двете страни, привлече множество зрители, запленени от космическото измерение на водата и революционната наука, родена преди близо две десетилетия на японска земя, предава БНТ.
Професор Румяна Ценкова, родом от град Русе, добре позната на българската публика от многобройните репортажи и интервюта по Българската национална телевизия през годините, основава Аквафотомиката през 2005 година. Тази иновативна научна дисциплина разкрива неподозирани аспекти на водата и нейното значение за живота на нашата планета.
В интервю професор Ценкова споделя: "Водата не е просто една молекула, а е общество от молекули. Филмът е посветен на това - колкото повече знаем за водата, толкова повече можем да го прилагаме в нашия живот. Защото една молекула не прави нищо, прави го мрежата от молекули, които са свързани."
Заглавието на филма "Бледо синя точка" е вдъхновено от известната снимка на Земята, направена от космическия апарат "Воаяджър 1" на Националното управление по аеронавтика и изследване на космическото пространство (НАСА) през 1997 година от разстояние 6 милиарда километра. Бледосиният цвят на планетата ни в тази снимка символизира водата - носител на космическа информация за Земята, човечеството и нашата връзка с природата и Вселената.
Филмът повдига въпроса дали в ерата на технологичния и материален прогрес ние, земните жители, все още осъзнаваме величието на природата и Вселената. Освен професор Ценкова, в документалната лента участват и двама висши свещеници от светилището Тенкава, представящи японската перспектива за вродената връзка на човека с космоса.
Режисьорът Коджи Нишиджима разказва за вдъхновението си да създаде този филм: "Отдавна искам да направя филм за магията на водата и тук на земята, и в Големия свят. И заедно със съпругата ми през 2007 година отидохме в България в Павел баня, не като другите туристи. България е богата на минерални води, с мили хора и топли човешки отношения. И когато се срещнахме с професор Румяна Ценкова и нейната Аквафотомика реших да направя този филм с нея."
Творбата подчертава огромния потенциал за българо-японско сътрудничество в областта на Аквафотомиката. Уникалната способност на професор Ценкова да разчита информацията, съдържаща се във водните молекули, включително и в човешкото тяло, открива нови хоризонти в сферите на здравеопазването, строителството и селското стопанство.
Докладвай този коментар за нередност
×Боже, Боже: "Бледосиният цвят на планетата ни в тази снимка символизира водата" ?!?! И тази е професор? Не е чувала за газова-хроматография и на какво се дължи синия цвят на планетата ни? Впрочем, може да ви изненадам, но японците са по тъпа нация и от нас. Дисциплинирани до смърт и .... толкова.
Докладвай този коментар за нередност
×Убеден бесарабски куросмук : Филм за мен ще има със заглавие Смрадлива Кафява Точка! Кур за Зеленски и бандеронацистка УСрайна!
Докладвай този коментар за нередност
×наблюдател: От завършила ВИММЕС, та чак до професор на водата в Япония??? Как става това??? Да живее БКП-то!!!
Докладвай този коментар за нередност
×Убеден: Само Дунав-Рс Долу Путин-Кремъл!