Русе отдаде почит на Елиас Канети

2
Пред паметника на нобелиста на улица „Славянска“ се събраха представители на властта и културата
Пред паметника на нобелиста на улица „Славянска“ се събраха представители на властта и културата Снимка: Областна администрация - Русе

Пред паметника на нобелиста на улица „Славянска“ се събраха представители на властта и културата

Русе почете 119-ата годишнина от рождението на Елиас Канети - единствения българин, удостоен с Нобелова награда за литература. Събитието се състоя пред паметника на известния писател на улица „Славянска“ и събра представители на местната власт и културната общност.

Сред официалните гости бяха областният управител Драгомир Драганов, заместникът му Георги Георгиев и заместник-кметът по образование и култура Енчо Енчев. Събитието бе уважено и от директора на Регионалния исторически музей проф. Николай Ненов. В своето обръщение Драганов изтъкна значението на Елиас Канети като една от най-ярките личности, обединяващи Европа. „Канети ни провокира да осъзнаем колко е важно значението на единна Европа, общност, която желае да живее в мир и да просперира“, каза той, подчертавайки актуалността на идеите му за гражданско общество.

Организатор на събитието бе Международното дружество „Елиас Канети“, с председател проф. дфн Пенка Ангелова. Тя описа Канети като дете на Европа, който се връща у дома чрез своите творби. „От Русе през Манчестър, Цюрих, Виена, Франкфурт – всички тези градове са неговото връщане у дома. Той е детето на Европа, синът, мислителят на Европа“, сподели Ангелова. Тя акцентира и на факта, че писателят предупреждава за ужасите на войната, която е оставила дълбоки следи в живота му.

Паметникът на Елиас Канети, дело на скулптора проф. Георги Чапкънов, бе открит през 2015 година, по случай 110-ата годишнина от рождението му. Канети е роден в Русе и през 1981 година получава Нобелова награда за литература за своето далновидно и идейно богато творчество.

През 2022 година бе организирана разходка из осем от местата в Русе, свързани с Канети и описани в неговите автобиографични книги. Тези места включват имената на негови роднини и познати, като Ардити, Розанес и д-р Менахемов.

През тази година се отбелязват и 18 години от създаването на Австрийската библиотека „Елиас Канети“ в Русе. Благодарение на Областна администрация – Русе и Международното дружество „Елиас Канети“, семейната къща на писателя бе предоставена за ползване. Библиотеката бе основана чрез петстранен договор между Областна администрация – Русе, Община Русе, Русенски университет „Ангел Кънчев“, Международно дружество „Елиас Канети“ и Австрийското външно министерство.

Международното дружество „Елиас Канети“ е сред водещите организации в международното междусекторно сътрудничество, като през годините се утвърди като платформа за диалог и културни събития от национално и международно значение.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    6
    Една секунда
    И за една секунда не е бил българин чифута. Бил е турчин, австриец, англичанин какво ли не. Помияр от класа.
  • 1
    5
    Незнайко
    Какъв българин, какви 5 лева, човекът е евреин и въобще не е знаел български. Напуснал България на 6 годишна възраст.
  • -2
    4
    mischi
    Във войните от 1885 г. до Първа световна война в загиват около 900 български евреи, защитавайки България. За сръбско-българската война русенската еврейска общност основава и оборудва със собствени средства два легиона, които, както правилно отбелязвате, не са имали българско гражданство и не са подлежали на военна повинност, но са се чувствували длъжни да помогнат за зашитата на страната, която ги е приела. Щабът се е намирал на улица Александровска, в къшата на Давид Канети. Колко от долу коментиращите 100-процентови българи биха постъпили така? Не става дума за гражданство на хартия, а за уважение и отношение към България.
  • 4
    3
    3463463
    на снимката се виждат дежурните чифути.. всеки да ги види и да страни от тях, за да не си изпати
  • 4
    2
    Айде пак!
    За стотен път ще напиша: не ни занимавайте НИКОГА ПОВЕЧЕ с тоя ЧИФУТИН!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари