Русе диктува модата преди век
- Редактор: Симона Георгиева
- Коментари: 0
Модата е индикатор за развитието на обществото. А Русе несъмнено дава тон на модерния живот у нас още преди повече от век, когато много от новостите в България започват точно край Дунава. И докато архитектурното изящество превръща стария Русчук в "Малката Виена", то дамите на свои ред налагат виенския шик в облеклото. Бална рокля на повече от 100 г. е сред уникалните експонати в Музея на градския бит в Русе, известен още като Къщата на Калиопа. Кокетната одежда е от 1908 г. и е била изработена в румънска столица Букурещ. Тя е от първата модна тенденция на "Шантеклер", която навлиза в страната ни в началото на миналия век, информира "Стандарт нюз".
Роклята е изработена от черна дантела, с много ефектна декорация с мъниста и с малък шлейф на гърба. Тоалетът изцяло променя силуета, обяснява етнографът Искра Тодорова от музея в Русе. Дамското облекло се стеснява и тогавашните тенденции налагат т.нар. спънати рокли. Те имитират силуета на японското кимоно, разясняват специалистите. Справка показва, че "шантеклер" е наименование на пиеса от 1910 г. и написана от автора на "Сирано дьо Бержерак" Едмон Ростан. Заглавието съвпада с името на главния герой - петел, който с песента си може да накара да изгрее Слънцето. Роклята на повече от век е част от експозиция "Жените в обществото". В нея място намира и рокля на снахата на Панайот Хитов, която е дарение от неговите наследници.
Тя е с изчистена линия, а гърбът имитира русалка с две изящни ленти като рибени люспи. Тоалетът е от 30-те години на 20. век. Той също е богато украсен. Част от експозицията разглежда културните модели за забавления от началото на миналия век в града. Тогава баловете започват да се налагат като най-бляскаво събитие за светското общество. На тях се представят новите модни тенденции, обсъждат се дори кандидатури за женитби, твърдят историците. Уникална сватбена рокля от Америка пък е сред най-новите дарения в Музея на градския бит. Тя е подарена от Елена Табакова, етнограф в Къщата на Калиопа през 90-те години, която в последното десетилетие живее в САЩ. Сватбената рокля е шита в Чикаго през 1959 г. по модел на виенско модно списание. Тя попълва русенската експозиция с булчински тоалети. Американската рокля е в светло екрю от тафта и венециански тип дантела с флорални мотиви. Рязана е в кръста, полите са разкроени и с набор в кръста, под бюста декоративна лента с набори, къс ръкав, горнище с подплата във форма на корсет, дантелата е декорирана със ситни перли.
От раменете се спуска дълъг шлейф от подплатена дантела. Тоалетът е допълнен от боне, декорирано с дантела и перли и с прикрепен към него воал. Музейните уредници разкриват, че празничният тоалет е принадлежал на американското семейство Еберт от Чикаго, които са емигранти от началото на 20. век, от немско потекло. Елена Табакова я купува през 2008 г., заедно с две шаферски рокли от същата сватба, тъй като при срещите си със семейство Еберт тя научава, че те много често пътували из Европа - Мюнхен, оттам до Залцбург по Дунава - Виена и така до Русе. "Попаднах на тази фамилия неслучайно - аз още с идването си в Чикаго започнах да се интересувам от емигранти и стари истории, а особено от облекла, свързани с България или българите. Вече имам прекрасна колекция. Похарчила съм много пари, но не съжалявам, това ми е тръпката", разказва българката. Етнографката Елена Табакова е правила във времето и други дарения на Регионалния исторически музей в Русе.
В скоро време ще пристигнат и двете шаферски рокли. Табакова е сред активните инициатори на българската общност в Чикаго, съосновател е на сдружението "Български музей" - Чикаго, заедно с Илина Сиракова и д-р Диляна Иванова, също етнографи от Русенския музей.
ГЕРБ с писмо до ПП - ДБ: Атанасов Атанасов да бъде...
Бойко Борисов и екипът му помогнаха при пътен инцидент край...
3.3 милиона лева са изплатени за отчуждени имоти по трасето...
3.3 милиона лева са изплатени за отчуждени имоти по трасето...
Асфалтират ремонтирания участък от Дунав мост