Румен Петков: Енергийният министър незабавно да започне преговори с „Газпром“
- Редактор: Виктор Христов
- Коментари: 0
Изправени сме пред изключително тежка, катастрофална ситуация в социален, икономически и битов план
"Енергийният министър да слезе от катамарана и незабавно да започне преговори с „Газпром“, в противен случай болници, детски градини и училища ще останат на студено през зимата", заяви Румен Петков, председател на ПП АБВ, в интервю за предаването „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“.
"Август и септември няма да плащаме парно, но ще дойде октомври", отбеляза Петков.
„Ние забравихме как „Топлофикация София“ за миналия месец обяви повишаване на цената с 40%. Нашите училища, детски градини, болници ще могат ли да си позволят, в бюджета им предвидено ли е какъв ресурс, с който да могат да гарантират плащането на парното? Аз мисля, че не. И тук ще бъдем изправени пред много голям проблем. От сега настоявам Министерството на образованието да не допусне с аргумента „КОВИД“ да минем на онлайн обучение, защото трета година онлайн обучение за нашите деца гарантира катастрофата в образованието на България и гарантира, че ние ще погубим поне 2 поколения българи, които мисля няма никакво съмнение, че онлайн обучението не може да замести обучението в класа. Оставям настрани десоциализацията."
"Изправени сме пред изключително тежка, катастрофална ситуация в социален, икономически и битов план", предупреди той.
„Правителството ще разсъждава дали следващата седмица да започнем. Ами енергийният министър да вземе да слезе от катамарана и да започне ефективни резултатни преговори, с които да гарантира енергийната сигурност на България, и то на възможно най-ниската цена“, заяви още Румен Петков.
Председателят на АБВ каза още, че партията ще настоява за персонална отговорност от правителството на Кирил Петков, от министъра на енергетиката за съучастие и от директора на „Булгаргаз“ за съзнателно нанесени щети. Същата съдба обаче ще следва и за настоящото правителство, ако то не вземе незабавно мерки, прогнозира Петков.
"Трябва да направим всичко възможно да договорим прехвърлянето на количествата газ, които не сме ползвали тази година, за следващата, и с тази аргументация да не плащаме неустойките от договора с „Газпром“. Той обясни, че в момента, в който постъпи фактурата от руските дружества за неползваните количества гориво, страната ни на практика няма да има ход, освен да плати неустойката“, допълни още Румен Петков.