Росен Карадимов: Недопустимо е изпълнителната власт да има контрол върху работата на избирателните комисии
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Служебният министърът на иновациите отговори на критиките от Кирил Петков
Служебното правителство е изпълнило изцяло своите ангажименти по организационно-техническата подготовка на парламентарните избори, заяви служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов. Той бе координатор на правителството по изборния процес и отговори на критики, отправени от съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.
Според Карадимов вотът на 27 октомври е бил организиран в съответствие с разпоредбите на Изборния кодекс, прозрачно и в срок. Той подчерта, че независими наблюдатели, включително представители на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) и Обществения съвет към Централната избирателна комисия (ЦИК), са потвърдили, че изборите са били проведени коректно.
Карадимов: Секционните комисии се назначават от партиите
Министърът категорично отрече обвинения, че служебното правителство е имало влияние върху работата на секционните избирателни комисии (СИК).
"Нито Министерският съвет, още по-малко координаторът на изборния процес, има каквото и да е отношение към работата на СИК. Съгласно Изборния кодекс изпълнителната власт няма контрол върху тях. В противен случай нито едно правителство, което организира избори, не би ги загубило", заяви той.
Той поясни, че членовете на СИК са предложени от политическите партии и са техни представители. Според него именно те носят отговорност за нередностите, които станаха видими благодарение на видеозаписите от секционните помещения.
Видеонаблюдението – гаранция за прозрачност
Карадимов акцентира върху ролята на правителството за осигуряване на видеонаблюдение във всички секции, което е било реализирано в 99,5% от случаите.
"Всички жалби до Конституционния съд от партиите се основават именно на резултатите от видеонаблюдението. Без него нямаше да има нито една конституционна жалба срещу резултатите, нито дело в Конституционния съд", подчерта той.
Към момента в Конституционния съд са подадени жалби от няколко политически формации, които оспорват резултатите от изборите, позовавайки се именно на видеозаписите от секционните комисии.
Очаква се окончателното решение на съда по казуса.