Росен Христов: За да има сигурност в енергийните доставки, трябва да се работи на регионално ниво
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 0
България напълно диверсифицира доставките на природен газ
„България напълно диверсифицира доставките на природен газ. Последната една година показа, че проблемът с доставките не е заради недостиг на газ, а заради недостиг на инфраструктура. Исторически погледнато повечето газови съоръжения са конструирани за пренос от изток на запад. През последната година трябваше да намерим друг начин за доставка”, заяви министърът на енергетиката Росен Христов, който бе говорител в панела „Сигурност на енергийните доставки” във форума P-TECC, който се провежда в Загреб, предаде Агенция "КРОСС".
Той разказа за инвестицията на България в терминали в Гърция, както и за историческото споразумение с Турция за ползване на тяхната газова инфраструктура. По думите му всичко това осигурява на страната ни не само възможност да получава втечнен природен газ от световните производители, но и да подпомага преноса за държавите от региона. В тази връзка министър Христов обяви, че в следващите месеци ще се реализират търгове за дългогодишни договори за доставка на LNG на база на вече осигурената инфраструктура.
„Вярвам, че за да има сигурност в енергийните доставки, трябва да се работи на регионално, а не само на национално ниво”, подчерта Христов. В продължение на това той разказа за инициативата за проучване пазара на газ сред държавите от Югоизточна и Централна Европа, с което ще може да се идентифицират нужните количества за всяка страна и възможностите за пренос.
Целта е на база тази информация да се прецени къде да бъде увеличен капацитетът за транзит и къде да се инвестира в допълнителна инфраструктура. По думите му това разбиране за сътрудничество е приложено и във визията на министерството за развитие на електроенергийния сектор, тъй като България е основен износител на ток за региона. „Много държави разчитат на нашата електрическа енергия и трябва да бъдем отговорни”, допълни министър Христов. Според него това е една от причините България да развива и в бъдеще ядрената енергетика. „За мен ядрената енергетика и възобновяемите енергийни източници са допълващи, не конкурентни технологии”, категоричен бе министърът.
Инициативата P-TECC обединява 22 европейски държави и САЩ. На провеждащия се в Загреб форум участват секретарят по енергетика на САЩ Дженифър Гранхолм, представители на Европейската комисия и енергийни министри от Централна и Източна Европа.