Реформа на Стоян Омарчевски определя 15 септември като първи учебен ден

1

Омарчевски сяда в министерското кресло на Просвещението преди век и остава в историята

Стоян Омарчевски – човекът, чието име остава в историята на българското образование, е фигура, често пренебрегвана в съвременния контекст, но с огромен принос за модерното европейско образование в страната. Днес е първият учебен ден – един важен момент за всяко дете и семейство. Но малцина знаят, че именно Омарчевски е човекът, който е положил основите на тази традиция.

Стоян Омарчевски заема поста министър на просвещението преди точно един век. Неговата мисия е да обнови и реформира образователната система в България. Преди неговото встъпване в длъжност, учебната година е започвала на Димитровден и е приключвала на Гергьовден, но с реформите на Омарчевски този цикъл е променен, а първият учебен ден започва да се чества на 15 септември.

Внукът на великия реформатор, професор Александър Марчев, споделя, че преди 1989 година името на неговия дядо е било практически забранено. „Семейства като нашето избягваха много да говорят. Такова беше времето. Особено когато са били пред децата. Винаги съществуваше страхът да не почука Държавна сигурност на вратата“, спомня си Марчев. Семейството било принудено да пази мълчание заради политическата обстановка в страната, а името на Омарчевски било подложено на цензура.

Архивите на фамилията също не успяват да преживеят войните. По време на разрушителните бомбардировки в София през Втората световна война, домът на Омарчевски е напълно унищожен. „Запалителна бомба пада върху къщата и изгаря до мазето. Библиотеката и огромният архив са напълно унищожени“, разказва пред NOVA професор Марчев. Между тези загубени документи е и кореспонденцията на Омарчевски с легендарни фигури като Алберт Айнщайн.

И въпреки всичко, наследството на Стоян Омарчевски продължава да живее. Той е създателят на Деня на народните будители и е направил основното образование задължително. Омарчевски също така е отговорен за въвеждането на редица езикови реформи, които използваме и до днес – като премахването на окончанието „Ъ“ от думите и утвърждаването на правилото за употребата на „СЪС“ и „ВЪВ“. Въпреки че тези промени срещат критики по онова време, те са основа за опростяването и модернизирането на българския език.

Една от най-големите му заслуги остава строителството на над 1100 училища в цяла България – истински подвиг за времето си. В столицата, 141-во училище носи името на Стоян Омарчевски, а негов портрет се намира в Зала "Запад" на Народното събрание. Дори и след всичко това, паметник на Омарчевски все още няма, въпреки усилията на личности като Вежди Рашидов, които работят по създаването на такъв.

И така, за поредна година учениците в България ще прекрачат училищния праг на 15 септември – традиция, създадена от реформатора, който създава основите на съвременното образование в страната.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    1
    Куросмук Ланоядич Путин
    Скоро ще ринем путоидно-русоидната сган в мръсния канал! Ще изгорим всичката тая русоидна сган и ще стане на пепел която ще изхвърлим на боклука!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари