Развиващите се страни харчат рекордни суми за външен дълг
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
1,4 трилиона долара са похарчени за обслужване на задълженията, докато социалните разходи намаляват
Развиващите се страни са изправени пред безпрецедентно финансово предизвикателство, след като през 2023 година са похарчили рекордните 1,4 трилиона долара за обслужване на външния си дълг. Това става ясно от най-новия доклад на Световната банка, публикуван на 3 декември 2024 година.
Ситуацията е особено тежка за най-бедните държави, които получават помощ от Международната асоциация за развитие (МАР) към Световната банка. Те са платили 96,2 милиарда долара за обслужване на дълговете си през 2023 година, като само лихвените плащания достигат рекордните 34,6 милиарда долара, информира "Евронюз".
Индермит Джил, главен икономист и старши вицепрезидент на Групата на Световната банка, коментира: "Многостранните институции се превърнаха в последния спасителен пояс за бедните икономики, които се борят да балансират плащанията на дългове с разходите за здравеопазване, образование и други ключови приоритети за развитие".
Частните кредитори все повече се оттеглят от финансирането на по-бедните държави, предпочитайки по-сигурни инвестиции. През последните две години Световната банка и други многостранни институции са предоставили 51 милиарда долара повече, отколкото са получили обратно под формата на плащания по дългове.
Лихвените плащания на държавите, отговарящи на условията за помощ от МАР, вече възлизат на близо 6 процента от приходите им от износ - ниво, което не е наблюдавано от 1999 година насам.
За да избегнат фалит, много държави са принудени да ограничават социалните си разходи, включително инвестициите в здравеопазване, образование и климатични политики. Това създава риск от допълнително задълбочаване на глобалното неравенство.