Разбиха схема в Изпълнителна агенция "Медицински надзор"

2
Шефката на агенцията е била начело на проверката с ГДНП
Шефката на агенцията е била начело на проверката с ГДНП Снимка: Министерство на здравеопазването

Иванка Динева е поискала писмено обяснение от служителя, допуснал нарушенията, но същият е излязъл в продължителен болничен​

Директорът на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" Иванка Динева разби схема в агенцията след съвместна проверка с Главна дирекция „Национална полиция“. Установено е, че служител на Изпълнителна агенцияМедицински надзор“ (ИАМН), е съдействал на лечебни заведения за извънболнична помощ, както и на хосписи, да бъдат регистрирани без предоставяне на всички необходими документи. Освен това на хартия са вписвани лекари, които работят в тези лечебни заведения, но без да се изискват дипломи и да се прави проверка. За всяка промяна в лекарския състав пък заведенията са били принудени да подават нови документи и да заплащат такси, информира "Телеграф".

Удостоверения

След направените съвместни проверки между ИАМН и сектор „Противодействие на корупцията в администрацията“, отдел „Икономическа полиция“ към ГДНП и констатираните неправомерно издавани удостоверения изпълнителният директор Иванка Динева е информирала всички отговорни институции за разбитата схема и е поискала писмено обяснение от служителя, допуснал нарушенията, но същият е излязъл в продължителен болничен. На 23 януари временно е преустановено издаването на удостоверения за регистрация, като към момента в регистъра са вписани 37 000 лечебни заведения.

Риск

Издаването на удостоверения без предоставяне на документи, удостоверяващи образование и наличие на валидни правоотношения, подлага на риск качеството на предоставяната медицинска помощ, живота и здравето на пациентите, както и спокойствието на лекарите, които законосъобразно изпълняват своите задължения“, обясни Динева. Тя посочи, че с цел прозрачност в процеса на регистриране е възложила на „Информационно обслужване“ АД да въведат електронен регистър на лечебните заведения за извънболнична помощ, хосписите и лечебната дейност по чл. 2а по реда на чл. 39 и 40 от Закона за лечебните заведения, чието въвеждане е бавено 3 години. Заявленията също вече се подават по електронен път, а електронният регистър е въведен за 1 месец. „Така ще се прекратят порочните практики, които установихме, а именно в лечебни заведения да оказват медицинска помощ лица, които не са лекари, и лица, които не притежават медицинска специалност, въпреки че са регистрирани“, посочи още Динева.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    4
    11g24g 9okto
    Sam zatvo1124g
  • 6
    3
    Генчо
    Тиквата
  • 7
    2
    Stoian
    Браво,само така!!!Да подгонят и трудова медицина,наемат фелдшери,оптици,а пьк пишат лекари!!!Льжат и мамят хората!
  • -10
    1
    Бат Жоро
    Тея шибалки кой ги назначи? Кирето Простото ли?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари