Ръст на загиналите при катастрофи заради некачествени пътища у нас
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 3
60 са пътните произшествия завършили с фатален край от началото на 2023 година
Ръст от 15% на загиналите при катастрофи у нас, заради некачествени пътища, се наблюдава на годишна база. За това алармира Богдан Милчев от Института за пътна безопасност и добави, че би било добре да се вземат проби от пътните артерии в Пловдив и да се провери качеството им, пише БНР.
От началото на тази година пътните произшествия, завършили с фатален край са 60. Това е и една от причините от Института да организират публична дискусия по темата с експерти в рамките на Мисия Безопасни пътища.
Според Богдан Милчев служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков саботира проверките за некачественото строителство. Той и екипът му вземат проби от пътища, чиито ремонт е приключил преди 7 – 8 години, но не се вземат проби от пътни отсечки, ремонтирани през 2019-та или 2020-та година.
Междувременно настоящият служебен министър Иван Шишков вчера е оттеглил съгласието си за участие в дискусията и то не директно, обясни Богдан Милчев.
Чрез Радио Пловдив той отправи към министър Иван Шишков въпроси, които не може да му зададе заради отсъствието му от днешната дискусия:
„Защо г-н Шишков, разрешихте използването на тунела Витиня след ремонта преди да бъде бъде назначена комисия, която да приеме извършените строителни дейности? Това е престъпление. Защо разплатихте стотици милиони левове за извършени дейности на фирмите на Велико Желев без да извършите нито една проверка?“.
Милчев добави, че са настоявали да бъдат взети проби от АМ „Тракия“ в ремонтирания след пътен инцидент участък от Чирпан до Стара Загора, както и от Лот 1 на магистрала „Хемус“.
По думите му състоянието на АМ „Тракия“ е по-добро от това на АМ „Марца“, по която скоростта трябвало да бъде ограничена до 90 км/ч.
„Има места, където не е магистрала, състояние на АМ „Марица“ е такова, че ако шофираш с над 90 км/ч, то рискуваш да изхвърчиш от пътното платно. Кат цяло по българските магистрали скоростта трябва да бъде ограничена, тъй като те са по-скоро скоростни пътища. В отсечката Пловдив – Бургас спокойно може да се шофира със 120 км/ч. Не може България да е с най-високата разрешена скорост и най-лошите пътища.
Ще бъде много интересно, ако вземем проба вътре в самата община Пловдив, тъй като ние виждаме, че там текат интересни политически процеси и има противопоставяне в самия град. Пловдив е най-бързо развиващият се град в България и той се нуждае от повече прозрачност“, коментира Милчев.
Докладвай този коментар за нередност
×Мда: Като нямат чувство за самосъхранение, гламави са и не могат да си наложат да карат по-бавно и по-внимателно такива ще са последствията.
Докладвай този коментар за нередност
×...: Ами да се кара съзнателно, че под теб има юфка а не път. Карането с над 100 км./ч. извън "магистралните" отсечки е изключително опасно у нас. Повтарям за олигофрените с жълто по човките, изключително опасно и изключително рисковано.
Докладвай този коментар за нередност
×Идея: Проверете и некачествената маркировка - на много места е поставена обикновена боя, а не светлоотразителна.