Ръст на цените на храните в Русе
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 3
До три пъти повече плащаме за риба. С до 40% по-скъпи на пазара в момента са и плодовете
Сериозен ръст на цените на основни хранителни продукти от началото на месеца отбелязват потребителите в Русе. В сезона на зимнината цените на някои плодове и зеленчуци са скочили с близо 30%. Двойно поскъпване се наблюдава и на рибата в дунавския град. Според производители и търговци причината е в по-високите цени на газа, електроенергията и горивата.
По-високите разходи за отглеждането на зеленчуци тази есен принуждават Йордан Цонев да вдигне и крайната цена на стоката си. Най-много се е покачила цената на пипера - 2 лева и 40 стотинки за килограм, информира БНТ.
"Спрямо миналата година може да се каже, че цените са около 20% нагоре, но това е спрямо разходите по производството, надници, осигуровки, тор, препарати. Всичко това е нагоре. Неминуемо по веригата се отразява и върху цената на стоката", заяви Йордан Цонев, производител от село Чилнов.
С до 40% по-скъпи на пазара в момента са и плодовете. Килограм ябълки родно производство струва 2,20 лева, а българската круша достигна 3,50 лева. Стоката се оскъпява допълнително и от надценката, която си слагат търговците.
"Това се е получило заради очакващите високи цени на тока, на водата, на превоза. Просто за производителите почти нищо не остава. Оттам дават стоката по-скъпо, ние също качваме цените. Докато миналата година примерно ябълките му ги плащах на един лев, тази година той иска 1,80 - 2,00 лева", допълни Нели Братоева, търговец.
Според търговците има и потребители, които предпочитат по-скъпата стока.
До три пъти повече плащаме за риба. Въпреки, че Русе е дунавски град, по-високата цена предизвика сериозен спад на търсенето на рибни продукти.
"Ние бяхме град с най-голяма консумация на глава от населението в русенска област навремето. Все по-рядко и все по-малко количество. Преди хората си купуваха да речем килограм, сега консумацията е много по-малка. Най -купуваната риба са дребните риби. Цаца, шпроти, защото са най-евтини. Около 20 лв за кг цацата, готова изпържена. Докато скумрията е 24-26 лв за кг.", коментира Неделчо Неделчев, собственик на рибен магазин.
С 10% е скочила цената и на свинското месо. Най-драстично обаче се оказва поскъпването на сиренето и кашкавала.
Въпреки по-високите цени на някои хранителни продукти, търсене има, но за сметка на количеството.
Хората са принудени да купуват най-необходимото за своята прехрана.
Докладвай този коментар за нередност
×Ггггггхххх: Ядем боклуци на високи цени!Цените в Русе се вдигнаха,жилищата поскъпнаха чудовищно.Въздухът мръсен.Най-много пияни и дрогирани шофьори в Русе!!ДОБРЕ ДОШЛИ В ЗОНАТА НА ЗДРАЧА!!!
Докладвай този коментар за нередност
×Yrew: Няма никакъв контрол и регулацшя на цените! Да вярно е че във всички държави цените отидоха нагоре,но като в България,няма никъде! Тук е джунгла! Не стига,че ядем на хората боклуците,и то на много високи цени,а в същото време българското производство замира! Кой печели от вноса? Нито народа,нито държавата! Някой отново си пълни гушата персонално. Не може в тая криза,да имаш печалба 500% ,че и повече! Гнусна държава!!!
Докладвай този коментар за нередност
×nwo: Цените отидоха нагоре на : нафтата , торове, заплащане на работници , електричество , които ползват газ също отчитат поскъпване . Производители на селскостопанска продукция все по малко, а потребителите в Русе се увеличават. Няма начин цените да са ниски. Плюс това при капитализма всички гледат печалбата , а не друго.