Прогнозират поскъпване на самолетните билети
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Криза в доставката на самолети вдига цените
Скандалите около “Боинг” вече удрят по джоба на пътниците в САЩ, в Европа “Райън еър” се готви да повиши тарифите с до 10%.
Само за месец цените на самолетните билети са скочили с 3,6% заради забавяне на производството на нови машини във фабриките на “Боинг”, посочва агенция Блумбърг, като се позовава на данни на правителството на САЩ.
Отчетеното увеличение между януари и февруари е най-голямото на месечна база от май 2022 г. Производствените проблеми може да доведат не само до оскъпяване на летните почивки в САЩ и Европа, но и до по-малък избор на полети.
Според прогноза на туристическата компания Amex Global Business Travel цените на билетите за бизнес класа ще се повишат с 8,5% по натоварения маршрут Ню Йорк - Лос Анджелис през пиковия летен сезон. Билетите за бизнес и икономична класа по маршрутите Сиатъл - Сан Франциско и Чикаго - Лас Вегас ще струват съответно с 18% и 9,6% повече през първата половина на годината, пише 24 ЧАСА.
“Боинг” се опитва да отстрани проблеми, установени в резултат на инцидента на 5 януари с полет на “Аляска Еърлайнс”. Тогава люкът за авариен изход на самолета “Боинг 737 МАХ 9” се откачи по време на полет. Пътническият самолет беше приземен аварийно в Портланд поради разхерметизиране на кабината. През последните месеци обаче инцидентите зачестиха, което поставя ръководството на един от най-големите производители на самолети пред деликатна ситуация.
На този фон въздушните превозвачи “Юнайтед Еърлайнс”, “Саутуест Еърлайнс” и “Райън Еър” (който оперира на територията на Европа - б.а.), обявиха, че преди летния туристически сезон съкращават графиците на полетите си и търсят алтернативи на “Боинг 737”. Производителят не знае кога ще може да достави самолета, тъй като властите в САЩ извършват проверки във фабриките им.
От друга страна, “Еърбъс”, основният конкурент на “Боинг”, почти е разпродал самолетите си до края на това десетилетие, оставяйки авиокомпаниите без опция да закупят други машини.
Европейският производител на самолети се опитва да върне производството на нивата отпреди пандемията. По-рано обаче избухна друг скандал - фалшиви части бяха открити в 126 двигателя на самолети, включително “Еърбъс А320”. Това допълнително засили кризата с наличността.
“Цените на самолетните билети, особено през лятото, ще бъдат по-високи, защото ще има по-малко полети на къси разстояния из Европа”, заяви шефът на “Райън еър” Майкъл О'Лиъри. Той допълни, че очаква увеличението да бъде между 5 и 10%.
Агенцията за авиационна безопасност на ЕС обаче бе категорична: самолетите 737-9, които работят в Европа, нямат същата конфигурация като тези, които летят в САЩ - следователно не са приземени от директивата за аварийна летателна годност и могат да продължат да работят нормално.
Въпреки това от ръководството на “Райън еър” посочиха, че имат недостиг на 10 самолета заради забавяне в доставките. “Трябва да ни бъдат доставени 57 самолета до края на април и смятаме, че ще имаме късмет да получим 50 до края на юни”, заяви О'Лиъри.
Третият по големина нискотарифен превозвач в Европа - “Уиз еър”, също няма достатъчно машини. Като повечето европейски авиокомпании на къси разстояния тя използва от серията “Еърбъс А320”.