Проф. Петър Иванов: Грамотността в дадена нация има пряка връзка с книгоиздаването
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
![Когато се увеличи пак цената на ДДС-то, това ще бъде един начин да се вдигне пак цената на книгите, коментира главният редактор и автор в русенско издателство Когато се увеличи пак цената на ДДС-то, това ще бъде един начин да се вдигне пак цената на книгите, коментира главният редактор и автор в русенско издателство](/snimka/202106/728_416/44091dcc9df4468ba0ccd206b95b0d41.jpg)
Издатели настояват намалената ставка от 9% на ДДС върху книгите да остане. Те са категорични, че ако се върне 20%-ия данък добавена стойност от преди пандемията, това ще доведе до спад в продажбите.
Орнела обича да чете и не открива разлики в цената на книгите в последната година.
"Предпочитам някои книги да си ги купя, за да си останат у нас и да си ги препрочитам", сподели тя, предава Bulgaria ON AIR.
Издателите на книги настояват ставката за книги да остане 9% по примера на Европа. Според тях е нужна подкрепа за бранша и ако се върнат предишните условия - ще се наложи да се увеличат цените на книжните издания.
"В Европа има много страни с нулева ставка ДДС. Грамотността в дадена нация има пряка връзка с книгоиздаването. Книгоиздаването и книгите у нас не са подкрепяни от властта. Тези, които управляват книгоиздателствата и разпространението, виждат в намалението на ДДС просто един начин за по-голяма тяхна печалба. Когато се увеличи пак цената на ДДС-то, това ще бъде един начин да се вдигне пак цената на книгите", коментира главният редактор и автор в русенско издателство проф. Петър Иванов.
Според Асоциация "Българска книга" по време на пандемията бизнесът се е сринал със 70%. Те напомнят, че книгоиздателите в страната настояват за намаляване на ставката вече повече от десет години.
Ръст на фалшивото сирене у нас
Радостина Йорданова е в медикаментозна кома
Яни Янев: Производителите на олио у нас затварят
Йордан Божилов: На Мюнхенската конференция очакванията на...
Криско и Цвети: Дани ни избра