Проф. Николай Овчаров: Надявам се патриарх Даниил да преосмисли някои свои позиции

0
Той коментира и присъствието на Вселенския патриарх за първи път по време на избор за български патриарх
Той коментира и присъствието на Вселенския патриарх за първи път по време на избор за български патриарх Снимка: Ладислав Цветков \ bTV

Той коментира и присъствието на Вселенския патриарх за първи път по време на избор за български патриарх

Не са приятни някои от изказванията на младия патриарх. Сред духовните среди доколкото знам той има образ на монах и на дълбоко религиозен човек. Да видим какво ще бъде. Що се отнася до неговото русофилство, се надявам той да преосмисли някои свои позиции. Вселенският патриарх му намекна в тази насока в своята реч”.

Това каза археологът проф. Николай Овчаров в предаването „120 минути” по bTV.

„Преди приемането на християнството князът кръстител Борис Михаил е подложен на атака от двете страни – от патриарх Фотий, но и от папа Николай I, така че още от тогава България е пред дилемата Изток или Запад. Според мен днес прекалено много се политизира този въпрос. Ще видим как ще се развият нещата, нека да не предричаме каква ще бъде неговата политика, но според мен е добре, че държавата показва своето присъствие”, допълни проф. Овчаров.

По думите на археолога новият патриарх трябва да заеме ясна позиция по отношение на войната в Украйна, но и по други важни въпроси.

Стана дума и за македонската църква, по отношение на сръбската църква също имаме неща за уреждане. Има много неща, които през последните години са замитани под килима“, каза Овчаров.

По думите му в последно време се е засилил вечният спор между българската и руската църква за това кой е първи.

Някои подлагат под съмнение това, че русите получават и християнството, и писмеността от българската църква. Има съмнения, виждаме цялостната политика в последно време. В една или друга форма това го виждаме като политическа доктрина“, обясни проф. Овчаров.

Той коментира и присъствието на Вселенския патриарх за първи път по време на избор за български патриарх.

„Добре е, но все пак да не забравяме старата латинска максима да се пазим от данайците (гърците) дори когато ни носят дарове. Вселенската патриаршия е първа между равни, но не винаги са били добри отношенията между българската църква и вселенската патриаршия, Вартоломей го каза в своето слово. Трябва да се внимава и с тях, но ако погледнем геополитическата ситуация все пак в момента позицията на Вселенската патриаршия безспорно е правилна“, посочи проф. Николай Овчаров.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 4
    8
    Шмекер
    Николай Овчаров НЕ е професор, а иманяр.
  • 3
    7
    боже, никога, ама никога бе е...
    "Професоре", копай си на нивицата, разкопките, ала се в делата на БПЦ не бъркай! Оти "пипето" ти не е достатъчно за това! А варталомей - анатема за него и подобнит му! Анадънму, идиото "професоре"?
  • 1
    6
    Българин
    Никой нормален човек не се интересува какво мисли надупената подлога Овчаров или една шепа вмирисани третополови джендъри,на които Русия им е виновна за меките пишки и широките задници.....
  • 5
    5
    Абе
    Овчарска му работа.Върти палачинката яко за да има проекти.
  • 11
    4
    альоу професорчето,
    На Стефановден (27.12.2023) в българската желязна църква „Свети Стефан“ беше отслужена Божествена литургия на гръцки език, последвана от назидателно слово срещу Българската православна църква (БПЦ), произнесено от Константинополския патриарх Вартоломей. В светинята на българския дух, в която през 1860 г. българите начело с Иларион Макариополски отхвърлиха властта на Цариградската патриаршия, 163 години по-късно с йезуитски фрази за божествена любов и необходимостта от единство, Вартоломей заклейми създаването на самостоятелна българска църква. Ти що не мъцна тогава бе, професоре български?!?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари