МОН предлага въвеждане на нов задължителен предмет "Добродетели и религии"
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Красимир Вълчев: Ще акцентираме върху етичните норми, които обединяват
Министерството на образованието и науката (МОН) подготвя въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии", който ще замени досегашния факултативен час по "Религия". Това съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в отговор на актуален въпрос на днешното заседание на Комисията по образованието и науката в Народното събрание.
„Това, което ние водим като разговор, е предметът да бъде част от задължителния учебен план и да бъде разширен като значение - да не е единствено само 'Религия', а да бъде 'Добродетели и религии'", обясни министър Вълчев пред депутатите.
Според образователния министър новият предмет ще постави акцент не толкова върху религията, колкото върху формирането на социално-етични и културни компетентности у учениците. Фокусът ще бъде върху етичните норми, които обединяват, а не само върху конфесионалния елемент.
Избор между различни програми
Учениците ще имат възможност за избор между няколко учебни програми, както е и в момента. „Най-вероятно пак ще бъдат три програми. Две с елемент на конфесионално образование, както е в момента, и трета - без елементи на конфесионално образование, която вероятно ще изберат най-голяма част от учениците и родителите", поясни Вълчев.
В момента в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) съществуват три утвърдени програми по предмета "Религия": за православно християнство с елементи на конфесионално образование, ислям с елементи на конфесионално образование и трета - без елементи на конфесионално образование, с акцент върху история на религиите.
Министър Вълчев посочи, че промените в ЗПУО, които ще включват и въвеждането на новия предмет, се очаква да бъдат публикувани за обществено обсъждане до средата на май.
Акцент върху възпитателната функция
„Ще дадем свобода, но ще акцентираме и върху възпитателната функция. Убедени сме, че ако обединим усилията с Българската православна църква, с духовенството, ако имаме такъв час, в по-голяма степен ще постигнем целта на образователната система - да направи децата добри хора, а не само да ги направи знаещи и можещи", изрази увереност образователният министър.
През февруари тази година министър Вълчев проведе среща с българския патриарх и Софийски митрополит Даниил, на която обсъдиха сътрудничеството между МОН и Българската православна църква (БПЦ). Тогава министърът сподели: „В момента подготвяме промени в учебните програми като целта ни е да засилим елемента на възпитание."
На същата среща патриарх Даниил изрази готовност експерти от БПЦ да се включат в обсъждането на бъдещите промени. Той подчерта, че това не само ще подпомогне образователната система, но и ще даде още повече знания на децата, както и нравствена и морална перспектива, което е предпоставка за намаляване на агресията.
Патриархът акцентира, че това следва да бъде образователен предмет, чрез който да се изучават ценности, история и християнско изкуство, а само при желание тези знания да се надграждат.