Проф. Минеков: Кметът на Русе да си пръска лозята със син камък
- Редактор: Dunavmost
- Коментари: 11
Острите реакции срещу буталното поругаване на статуите във фонтана на площад „Бантенберг“ продължават. Все повече експерти осъждат категорично свалянето на патината на две от скулпторите на Любомир Далчев и обвиняват ръководството на Община Русе, по чийто проект е извършено деянието, в некомпетентност и престъпна безотговорност, спрямо културното наследство на града.
От своя страна администрацията на кмета Пламен Стоилов се държи като в народната мъдрост „хем насран – хем голям“, продължавайки да твърди, че нищо лошо не се е случило, че всичко е в рамките на закона и отричайки да има вина за варварския акт. Самият кмет се е покрил като гном в дън земя и е оставил на първа линия заместника си Димитър Наков, да обира „лаврите“ по случая. Развитието на скандала дотук показва какви идиоти и пълни безхаберници управляват Русе днес. Това са хора, които за няколко хиляди лева, присвоени по инвестиционен проект с публични средства, са готови да унищожат архитектурното и културното наследство на града, градено благодарение на ентусиазма и всеотдайността на поколения русенци.
Случаят със „съблечените“ статуи на Далчев стигна и до студията на националната телевизия. Специална дискусия по темата с участието на професора от катедра „Метал“ на Националната художествена академия и известен скулптор Велислав Минеков и художника Владо Руменов се проведе в предаването „Денят започва с култура“ по БНТ1. По телефона от Русе пък беше включен заместник-кметът Наков.
Проф. Минеков не спести изразните средства, окачествявайки случилото се на пл. „Батенберг“ в Русе като безобразие и кретения. Според другия гост на предаването Владо Руменов, свалянето на патината на статуите на Любомир Далчев е вандализъм, проявен в следствие на простотия и много ниска обща култура на хората, допуснали това.
„Отворих сайта на Общината в Русе и там, под портрета на кмета, прочетох описани технологии на патината, които ме накараха да се смея през сълзи“, сподели проф. Минеков, който е един от най-големите специалисти на тема скулптури от метал и технологии за получаване на патина у нас, и продължи с голяма доза сарказъм – „Описваше се, как се използва син камък за оцветяване на патина. Искам да му кажа на кмета на Русе, да ползва син камък само като пръска лозята си. И много моля общината да не дава повече такива рецепти.“
Заместник-кметът на Русе Димитър Наков се включи по телефона в студиото и опроверга оповестената по-рано позиция на общината, че почистването на фигурите е част от проекта за обновяване на пл. „Батенберг“. Според Наков, свалянето на патината не е било част от този проект и затова не е било потърсено мнението на специалисти скулптори и реставратори предварително. Среща с експерти е била проведена в общината, едва когато е станало ясно за случая. От думите му излиза, че някой от изпълнителите на проекта е проявил своеволие, което е нарушение по смисъла на Закона за културното наследство. Ден по-рано самият Наков отричаше да има нарушение на законите и разпоредбите при този случай.
На въпрос дали няма да бъдат наложени наказания и санкции на изпълнителя на проекта за нанесените вреди по статуите, Наков заяви, че нямало нанесена вреда, което доведе до шумна реакция от студиото в София, като и двамата гости се хванаха за главите. Кретеноидното и идиотско държание на русенския зам.-кмет лъсна в националния ефир при неколкократното подканяне от страна на водещите на предаването, да потвърди или отрече, ще има ли санкции за изпълнителя на проекта и може ли да бъде развалена обществената поръчка и да бъде принудена фирмата да върне парите.
След оглед на специалисти на място беше установено, че двете скулптори на пл. „Батенберг“ са обезобразени, а едната от тях дори е спукана и ще се наложи да бъде запоена. Бяха дадени и други примери от страната за паметници, повредени след подобни „ремонтни“ дейности. „Кичът победи! Къде е правото? Защо има закон за културното наследство, след като той не се изпълнява?“ – попита проф. Минеков. Той посочи, че виновните за подобни престъпления се наказват според закона с 5 години затвор и 10 000 лв. глоба. „Но прокуратурата не смее да преследва кметове, министри и богати хора, които се занимават с тези ремонти. Защото това са ремонти, а не реставрация на произведения на изкуството“, допълни още професорът.
Гостите в студиото се обединиха около тезата, че подобни престъпления срещу изкуството и културата се случват само и единствено, защото парите за тези проекти попадат в неподходящи ръце. „Стигам до извода, че е по-добре средствата по оперативна програма „Регионално развитие“ да не се дават, за да се опазят паметниците на културата от такива посегателства. Почти всички обекти, до които тези пари се докосват, в повечето случаи биват обезобразени“, беше тъжното заключение на художника Владо Руменов.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...